< sekcia Ekonomika

SOPK: Schvaľovanie zákonov bez odbornej diskusie sa stalo športom

Na snímke budova, v ktorej sídli Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) na Grösslingovej ulici v Bratislave 15. júla 2020. Foto: TASR – Jaroslav Novák

Prijímanie zákonov cez nepriame novely a v skrátenom legislatívnom konaní je podľa komory protiústavné, obchádza sa štandardný legislatívny proces a ide o škodlivú prax.

Bratislava 18. januára (TASR) - Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) s hlbokým znepokojením vníma degradáciu legislatívneho procesu v Slovenskej republike. Schvaľovanie zákonov bez akejkoľvek odbornej diskusie a oponentúry pred ich predložením do vlády a následne do Národnej rady SR sa stalo národným športom a nebezpečnou politikou spochybňujúcou systém riadneho fungovania právneho štátu. Žiadame preto vládu SR, ale aj poslancov NR SR, aby sa vrátili k štandardným postupom pri príprave a schvaľovaní návrhov zákonov, uviedla v pondelok SOPK.

Komora pripomenula, že nepriame novely zákonov využívali v rôznej miere všetky doterajšie koalície, no opozičné strany takýto postup vždy kritizovali, až kým sa samy nestali súčasťou vládnej koalície. "Je neakceptovateľné zneužívať súčasnú zdravotnú situáciu na podkopávanie ústavných a právnych základov Slovenskej republiky. Pre ilustráciu uvádzame, že NR SR od 22. apríla 2020 do 13. januára 2021 prijala v skrátenom legislatívnom konaní celkom 50 zákonov," uviedla SOPK.

Prijímanie zákonov cez nepriame novely a v skrátenom legislatívnom konaní je podľa komory protiústavné, obchádza sa štandardný legislatívny proces a ide o škodlivú prax. Prílepky spôsobujú chaos v zákonoch, problémy pre občanov, ale aj pre podnikateľov. Zároveň deformujú právny systém a zvyšujú náklady pre podnikateľov, ktorí musia sledovať zmätočné novelizovanie zákonov.

"SOPK je jedným z iniciátorov a signatárov výzvy 'Rule of low', predstavujúcej princíp zákonnosti, ktorým sa riadi demokratická spoločnosť a krajina. Túto výzvu sme v minulosti adresovali predchádzajúcim vládam Roberta Fica, Petra Pellegriniho, ako aj súčasnej vláde Igora Matoviča. Ako taká má svoju nadčasovú platnosť a SOPK ju považuje za jeden zo základných princípov demokratickej spoločnosti," zdôraznila komora.