Quantcast
< sekcia Ekonomika

SP: Suma na jednorazovú výplatu dôchodku z II. piliera sa mení

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Roman Hanc

Referenčná suma je hodnota priemerného mesačného starobného dôchodku vyplácaného zo Sociálnej poisťovne, teda z prvého dôchodkového piliera.

Bratislava 6. decembra (TASR) - Referenčná suma na jednorazovú výplatu dôchodku z druhého piliera bude budúci rok 521,30 eura. Referenčná suma je hodnota priemerného mesačného starobného dôchodku vyplácaného zo Sociálnej poisťovne (SP), teda z prvého dôchodkového piliera. Táto suma je zároveň podmienkou výplaty starobného dôchodku zo starobného sporenia, druhého dôchodkového piliera, programovým výberom. Informoval o tom hovorca SP Martin Kontúr.

"Programový výber sa z druhého piliera uskutočňuje formou dohody, v ktorej si sporiteľ s príslušnou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou určí mesačnú sumu dôchodku, obdobie vyplácania alebo aj jednorazový výber celej nasporenej sumy príspevkov. Jedinou podmienkou programového výberu pritom je, že súčet súm dôchodkových dávok, ktoré sú vyplácané sporiteľovi, musí byť vyšší ako referenčná suma," uviedol Kontúr.

Doplnil, že v praxi to znamená, že ak sporiteľovi v druhom pilieri budú budúci rok vyplácané dôchodky, napríklad starobný dôchodok z prvého piliera, invalidný dôchodok, pozostalostný dôchodok vrátane výsluhového dôchodku či dôchodok vyplácaný zo zahraničia v súhrne prevyšujúcom 521,30 eura, bude môcť požiadať dôchodkovú správcovskú spoločnosť o výplatu celej svojej nasporenej sumy príspevkov v druhom pilieri jednorazovo.