< sekcia Ekonomika

SP vyplatí účastníkom národného boja za oslobodenie príspevok 630 eur

Ilustračná snímka. Foto: Andrej Galica

Príspevok vyplatí osobitne buď na účet v banke, na ktorý sa vypláca dôchodok, alebo poštovým poukazom, ak sa dôchodok vypláca bezhotovostne.

Bratislava 30. júla (TASR) - Sociálna poisťovňa (SP) vyplatí jednorazový príspevok 630 eur približne štyrom stovkám priamych účastníkov národného boja za oslobodenie. Urobí tak v predstihu, krátko po tom, ako zákon nadobudne účinnosť (1. augusta), hoci ten jej túto povinnosť ukladá v lehote do 30. septembra 2021. O príspevok príslušníci odboja nemusia žiadať, dostanú ho automaticky.

SP vyplatí príspevok priamym účastníkom národného boja za oslobodenie, ktorým vypláca buď starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok, invalidný dôchodok, alebo vdovský/vdovecký dôchodok. Ide približne o 400 poberateľov dôchodku, ktorí sa buď priamo "so zbraňou v ruke", alebo ako pomocníci partizánov zúčastnili na operáciách súvisiacich s druhou svetovou vojnou.

Poisťovňa vyplatí zvýšenie príspevku bez vydania osobitného písomného rozhodnutia. Príspevok vyplatí osobitne buď na účet v banke, na ktorý sa vypláca dôchodok, alebo poštovým poukazom, ak sa dôchodok vypláca bezhotovostne.