Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Ekonomika

SP zverejnila postup na uplatnenie odvodovej úľavy pre potravinárov

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk - Hana Štefánková

Za október 2023 až január 2024 budú zamestnávatelia v potravinárstve platiť znížené poistné za príslušný kalendárny mesiac.

Bratislava 26. septembra (TASR) - Sociálna poisťovňa (SP) zverejnila informácie a formulár vyhlásenia na uplatnenie odvodovej úľavy pre potravinárov. Dotknuté subjekty tak môžu začať využívať túto možnosť. V utorok o tom informoval hovorca SP Martin Kontúr.

"Za mesiace august a september 2023 zamestnávateľ-potravinár zaplatí poistné v plnej výške, Sociálna poisťovňa vyrovná za tieto mesiace poskytnutú štátnu pomoc formou takzvaných vratiek automaticky, bez nutnosti podania žiadosti o vrátenie tohto poistného," priblížil Kontúr.

Za október 2023 až január 2024 budú zamestnávatelia v potravinárstve platiť znížené poistné za príslušný kalendárny mesiac. SP umožní dotknutým subjektom uplatniť si odvodovú úľavu za celé obdobie jej trvania.

Zamestnávatelia v potravinárstve, ktorí si chcú uplatniť odvodovú úľavu, musia SP predložiť elektronicky Vyhlásenie oprávneného príjemcu k poskytnutiu štátnej pomoci. Formulár je zverejnený v elektronických službách SP. Vyhlásenie je potrebné podať elektronicky za každý príslušný mesiac samostatne v určených lehotách. Po overení splnenia podmienok poskytnutia pomoci zverejní SP oznámenie o schválení štátnej pomoci najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom v určenej lehote zamestnávateľ podal príslušné vyhlásenie.

"Pri schvaľovaní štátnej pomoci vo forme odvodovej úľavy pre zamestnávateľa-potravinára musí Sociálna poisťovňa prihliadať aj na poskytnutú štátnu pomoc od iných poskytovateľov," uviedol Kontúr.

Suma štátnej pomoci nesmie u zamestnávateľa pôsobiaceho v poľnohospodárskej prvovýrobe presiahnuť sumu 250.000 eur, v sektore rybolovu a akvakultúry sumu 300.000 eur a v oblasti spracovania a odbytu poľnohospodárskych výrobkov, teda potravinárskom sektore, sumu dva milióny eur.

Problematika novely zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej budú zamestnávatelia v potravinárstve platiť za zamestnancov nižšie odvody, podliehala schvaľovaciemu procesu Európskej komisie (EK). Schéma štátnej pomoci na zníženie odvodov zamestnávateľom v poľnohospodárstve a v potravinárskom priemysle bola zverejnená EK v Obchodnom vestníku vo štvrtok (21. 9.).