< sekcia Ekonomika

Španielska banka BBVA bude rušiť pracovné miesta aj niekoľko pobočiek

Ilustračné foto. Foto: deutschebank.ge

Banka plánuje zatvoriť 1534 pobočiek a zrušiť vyše 8290 pracovných miest, čo predstavuje približne 19 % z celkovej pracovnej sily v Španielsku.

Madrid 22. apríla (TASR) - Španielska banka BBVA plánuje zrušiť na domácom trhu zhruba 16 % pracovných miest a viac než pätinu pobočiek. Banku k tomu tlačí rastúca konkurencia zo strany fintech spoločností.

Podľa odborovej organizácie Comisiones Obreras vedenie BBVA informovalo, že chce zrušiť 3800 pracovných pozícií v domácom bankovníctve a zatvoriť 530 pobočiek. Ako dôvod manažment uviedol výraznejší posun klientov k online bankovníctvu.

BBVA je tak v priebehu dvoch dní ďalšou veľkou bankou, ktorá oznámila prepúšťanie veľkého počtu zamestnancov a zrušenie časti pobočiek. V utorok (20. 4.) najväčšia španielska banka Caixabank oznámila jednu z najrozsiahlejších redukcií pracovných miest v španielskej korporátnej histórii. Informovala, že plánuje zatvoriť 1534 pobočiek a zrušiť vyše 8290 pracovných miest, čo predstavuje približne 19 % z celkovej pracovnej sily v Španielsku. Aj táto banka uviedla, že dôvodom je presun veľkého počtu zákazníkov k internetbankingu.

Španielska centrálna banka informovala, že od svetovej finančnej krízy v roku 2008 do decembra minulého roka sa počet bankových pobočiek v Španielsku znížil o viac než 50 %. Napriek tomu Španielsko podľa údajov Medzinárodného menového fondu (MMF) stále patrí ku krajinám s najhustejšou sieťou bankových pobočiek na svete, keď na 100.000 dospelých pripadá v krajine takmer 50 pobočiek.