< sekcia Ekonomika

Španielska ekonomika pokračovala v 1. kvartáli v stabilnom raste

Na archívnej snímke sú madridské mrakodrapy. Foto: TASR/AP

K rizikám, ktoré by odhadovaný vývoj ekonomiky mohli ovplyvniť, zaradila banka neistotu spojenú s odchodom Británie z Európskej únie.

Madrid 20. marca (TASR) - Španielska ekonomika pokračovala začiatkom tohto roka v relatívne stabilnom raste, keď silnejší než pôvodne očakávaný domáci dopyt dokázal do veľkej miery vykompenzovať slabší rast exportu. Uviedla to v stredu španielska centrálna banka.

Podľa odhadov španielskej centrálnej banky by ekonomika Španielska mala za 1. kvartál vykázať medzikvartálny rast na úrovni 0,6 %. To síce oproti vývoju v závere minulého roka znamená spomalenie rastu, ale len mierne, keďže vo 4. kvartáli vzrástol hrubý domáci produkt (HDP) Španielska medzikvartálne o 0,7 %. Navyše, v porovnaní s 1. kvartálom minulého roka by 0,6-percentný rast znamenal stabilný vývoj ekonomiky. Prvé údaje o vývoji španielskeho hospodárstva za 1. štvrťrok zverejní tamojší štatistický úrad 30. apríla.

Čo sa týka vývoja ekonomiky za celý rok 2019, ako aj na roky 2020 a 2021, španielska centrálna banka potvrdila predchádzajúci odhad z decembra. To znamená, že naďalej počíta v tomto roku s rastom ekonomiky o 2,2 % a s postupným spomalením v ďalších dvoch rokoch. V roku 2020 by rast HDP mal dosiahnuť 1,9 % a v ďalšom roku 1,7 %.

K rizikám, ktoré by odhadovaný vývoj ekonomiky mohli ovplyvniť, zaradila banka neistotu spojenú s odchodom Británie z Európskej únie, zvyšujúce sa ochranárske opatrenia vo svete a očakávané spomalenie rastu čínskej ekonomiky.

Čo sa týka domácej ekonomiky, podľa centrálnej banky je potrebné vyvinúť ešte väčšie úsilie na zníženie rozpočtového deficitu a verejného dlhu, aby sa ekonomika ochránila pred možnými externými šokmi v budúcnosti. Čo sa týka rozpočtového deficitu, španielska centrálna banka očakáva, že tento rok dosiahne 2,5 % HDP. Banka tak mierne zhoršila svoju prognózu, nakoľko v decembri predpokladala, že rozpočtový schodok dosiahne tento rok 2,4 % HDP.