< sekcia Ekonomika

Spotrebiteľské ceny v marci 2021 medziročne vzrástli o 1,4 %

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Index spotrebiteľských cien sa v marci 2021 oproti marcu 2020 zvýšil za domácnosti zamestnancov o 1,5 %, za domácnosti dôchodcov o 1 % a za nízkopríjmové domácnosti o 1,3 %.

Bratislava 14. apríla (TASR) - Spotrebiteľské ceny v SR v marci 2021 boli medziročne vyššie o 1,4 %, inflácia rástla druhý mesiac po sebe (vo februári bola 0,9 %), bola však nižšia ako pred rokom v marci 2020 (2,3 %). V medzimesačnom i medziročnom porovnaní ceny ovplyvnil najmä rast cien palív a v marci sa naplno prejavilo zvýšenie spotrebnej dane z tabakových výrobkov, keď ceny tabaku boli medziročne vyššie o viac ako 16 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Medzimesačne sa ceny v marci zvýšili o 0,5 %. Najvýraznejší vplyv na túto skutočnosť mali rastúce ceny palív a mazadiel pre prostriedky osobnej dopravy medzimesačne o 4 % v odbore doprava a nárast cien tabakových výrobkov, ktoré posunuli nahor ceny v triede tabak o 14,1 % a spôsobili rast cien za celý odbor alkoholické nápoje a tabak o 6,9 %. Oproti februáru zároveň zdraželi aj ceny obuvi o 1 %.

Medziročnú hodnotu inflácie, ktorá vzrástla na úroveň 1,4 %, ovplyvnili v marci odbory s nižšou váhou v rámci spotrebného koša. Rovnako ako v medzimesačnom porovnaní rast inflácie ovplyvnili najmä medziročne vyššie ceny tabakových výrobkov o 16,5 %, ktoré potiahli nahor aj ceny za celý odbor alkoholické nápoje a tabak o 8,1 %. Významný vplyv aj na medziročnej úrovni mal rast cien palív a mazadiel pre prostriedky osobnej dopravy o 8,7 % či vyššie ceny motorových vozidiel o 3,4 %. Zaujímavý, aj keď váhovo málo významný, bol rast cien bicyklov o 3,2 %.

Index spotrebiteľských cien sa v marci 2021 oproti marcu 2020 zvýšil za domácnosti zamestnancov o 1,5 %, za domácnosti dôchodcov o 1 % a za nízkopríjmové domácnosti o 1,3 %.

V súhrne za tri mesiace roku 2021 sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 1 %. Index spotrebiteľských cien sa zvýšil za domácnosti zamestnancov o 1,1 %, za domácnosti dôchodcov o 0,6 %, za nízkopríjmové domácnosti o 0,9 %.