< sekcia Ekonomika

SPPK: Hanbíme sa za poľnohospodárov, ktorí bijú svojich kolegov

Ilustračné foto. Foto: TASR - Pavol Zachar

Násilie medzi farmármi vzniká pre dotácie poberané na obrábanú pôdu.

Bratislava 28. mája (TASR) - Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) odsudzuje vzájomné, aj fyzické, násilie medzi farmármi pre dotácie poberané na obrábanú pôdu. Uviedol to predseda SPPK Emil Macho v reakcii na dopoludňajší brífing Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR o fyzickom napadnutí farmára na východnom Slovensku.

"Dištancujeme sa, hanbíme sa za takýchto poľnohospodárov, ktorí bijú svojich kolegov na poli. Toto nepatrí do dobrého poľnohospodárskeho sveta v roku 2020," priblížil.

SPPK je podľa jeho slov pripravená na konštruktívnu diskusiu s MPRV SR a Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) o tom, ako predísť sporom farmárov pri obhospodarovaní pôdy. "Konkrétnym riešením, ktoré dlhodobo presadzujeme, je, aby sporný (pôdny) blok a sporná parcela boli vyňaté aj na tri - štyri roky z poberania agrodotácií, pokiaľ sa spor neodstráni," dodal Macho.

Šéf MPRV SR Ján Mičovský (OĽaNO) vo štvrtok v reakcii na posledný zverejnený prípad napadnutia farmára Belejčáka z minulého týždňa na východnom Slovensku uviedol, že farmári, ktorí budú spory o obhospodarovanie poľnohospodárskej pôdy riešiť násilím, prídu o štátnu podporu.

"Takéto správanie nestrpím. Minulý týždeň som dal pokyn na prípravu tvrdých opatrení proti farmárom, ktorí sa takýchto skutkov dopustia. Budú vylúčení z dotačných schém a prídu o pôdohospodárske podpory," povedal Mičovský. Podľa ministra je nevyhnutné, aby spoločnosť aj všetky orgány štátnej moci takéto skutky a ich páchateľov jednoznačne a príkladne odsúdili. "Nestačí len zdvihnúť prst. Musia prísť jasné činy, ktoré preukážu, že takéto praktiky sa na Slovensku nebudú tolerovať a ich páchatelia budú prísne potrestaní," zdôraznil Mičovský.