Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 7. apríl 2025Meniny má Zoltán
< sekcia Ekonomika

Tohtoročné úrody hustosiatych obilnín boli priemerné, hlási komora

Na snímke žatva ozimného jačmeňa firmy Agrozoran s.r.o. Michaľany na poli neďaleko obce Čerhov v okrese Trebišov 22. júna 2022. Foto: TASR Roman Hanc

Ľadové polia s oziminami, na ktorých sa počas zimy ľudia korčuľovali, sa po oteplení podľa nej premenili na obrovské kaluže s podmáčanou pôdou.

Bratislava 5. septembra (TASR) - Tohtoročné úrody obilnín boli priemerné, tak ako naznačovali odhady na konci júna, teda približne po dvoch týždňoch, ako obilie začali zbierať najprodukčnejšie regióny južného a juhovýchodného Slovenska. SR však zostane aj po tohtoročnej náročnej sezóne sebestačnou krajinou v produkcii obilnín. Informovala o tom Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

"Konštatujeme celkovo priemernú úrodu hustosiatych obilnín, respektíve mierne nadpriemernú úrodu pšenice, ovsa, tritikale, ale podpriemernú úrodu jačmeňa. Úrodu repky olejnej hodnotíme ako podpriemernú. Všetky hustosiate obilniny dali spolu 5,41 tony z hektára (t/ha), čo je menej o 14 % v porovnaní s rokom 2023," priblížila.

Spresnila, že pšenice u členov SPPK dali priemernú úrodu 5,68 t/ha, čo je medziročne menej o 9 %. Jačmene mali výnosy 5,01 t/ha, teda o 14 % menej oproti roku 2023. Raž poskytla úrodu 3,03 t/ha, medziročne nižšiu o 20 %. Repka priniesla výnosy na úrovni 2,78 t/ha, ktoré boli o 22 % nižšie oproti roku 2023.

"Úrody sú rozdielne v závislosti od regiónov, ale veľké rozdiely vieme nájsť aj medzi podnikmi hospodáriacimi hneď vedľa seba. Výrazne ovplyvnili kvalitu a množstvo zrna intenzívne zrážky, krupobitie, silný vietor a premnožené hraboše. Celkovo sa pod tohtoročnú žatvu negatívne podpísali mimoriadne daždivé mesiace, a to už od jesene minulého roka, keď sa siali oziminy," vysvetlila Holéciová.

Ľadové polia s oziminami, na ktorých sa počas zimy ľudia korčuľovali, sa po oteplení podľa nej premenili na obrovské kaluže s podmáčanou pôdou. Najmä na Východoslovenskej nížine, ale aj v niektorých regiónoch na juhu stredného a západného Slovenska, rástla budúca úroda v mimoriadne náročných podmienkach až do začiatku žatvy. V niektorých prípadoch sa poľnohospodári rozhodli poškodené porasty vyorať a nahradiť inými plodinami, napríklad kukuricou, slnečnicou alebo cukrovou repou.

Upozornila, že v roku 2024 išlo o najkratšie trvajúcu žatvu počas najteplejšieho leta od začiatku meraní. Tohtoročné leto nepatrí medzi rekordné len z hľadiska teplôt, ale rekord prinieslo aj poľnohospodárom. Pre ustálené horúce počasie bez zrážok pokosili pestovatelia svoje obilniny a repku v rekordne krátkom čase, a to už za 74 dní. "Takúto rýchlu žatvu sme nemali od roku 2017," podčiarkla.

"Pre porovnanie v roku 2022, keď bolo extrémne sucho a plodiny doslova živorili na poliach, trvala žatva 76 dní. Naopak, najdlhšie trvajúcu žatvu sme mali v roku 2018, ktorá trvala 92 dní a komplikovali ju časté zrážky," doplnila.

"Vzhľadom na vývoj počasia predpokladáme, že pre poľnohospodárov bude náročná aj tohtoročná jeseň. To isté horúce leto a sucho, ktoré pomohlo kombajnom rýchlo pozbierať obilie a repku, totiž ohrozuje ostatné plodiny v pôde, ktoré sa budú zbierať až na jeseň. Ide najmä o kukuricu a cukrovú repu," dodala hovorkyňa SPPK.

VIDEO: D. Saková: Európania ukázali jednotu po nových amerických clách

Saková upozornila na závery ministerských rokovaní, podľa ktorých by si EÚ mohla vystačiť aj sama, za predpokladu, že by sa zvýšil vnútroeurópsky obchod o vyše dve percentá.

- V rámci opatrení pre šírenie slintačky a krívačky (SLAK) sa dočasne uzatvára 16 hraničných priechodov s Maďarskom a jeden hraničný priechod s Rakúskom.

- Kanada podala v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sťažnosť na vysoké clá na dovoz áut do USA.

- Clá na dovoz do USA spôsobia veľkú ranu nemeckej ekonomike, oddialia jej oživenie a možno po prvý raz v novodobej histórii budú mať z následok pokračovanie recesie už k tretí rok po sebe, varovali analytici.

- Koaličná SNS odmieta útoky zo strany podpredsedu Národnej rady (NR) SR Tibora Gašpara a ministra financií Ladislava Kamenického (obaja Smer-SD). Tí v súvislosti s návrhom šéfa SNS Andreja Danka o zrušení transakčnej dane hovoria, že sa spája s opozíciou, najmä PS.

- Európania ukázali jednotu v reakcii na nové clá amerického prezidenta Donalda Trumpa. V Luxemburgu po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci - segment obchod to uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).

- Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) vníma potenciálne zavedenie možnosti pre dôchodkové správcovské spoločnosti využiť majetok z druhého piliera na investovanie do infraštruktúry Slovenska pozitívne.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v pondelok Rusko, aby prestalo používať tzv. taktiku zdržiavania a súhlasilo s prímerím na Ukrajine, ktoré navrhol americký prezident Donald Trump.

- Drobnochovatelia, ktorých zvieratá museli byť zlikvidované pre nákazu slintačky a krívačky (SLAK), by mali dostať odškodnenie tento týždeň.

- Vyšetrovatelia v ruskom meste Krasnojarsk odhalili a rozbili gang kupliarov, ktorý pôsobil na území Krasnojarského kraja a Novosibirskej oblasti a nútil k poskytovaniu sexuálnych služieb viac ako 20 žien.

- Policajti počas uplynulého týždňa v Žilinskom kraji odhalili 15 motoristov pod vplyvom alkoholu. Dychovú skúšku s výsledkom do jedného promile malo sedem z nich, ďalších osem vodičov nafúkalo nad jedno promile.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin podporuje myšlienku prímeria na Ukrajine, zostáva však množstvo nezodpovedaných otázok, ako by toto prímerie fungovalo.

- Na hraniciach SR s Maďarskom a Rakúskom sa od utorka (8. 4.) dočasne obnovujú kontroly. Potrvajú do 8. mája. Dôvodom je výskyt slintačky a krívačky u hovädzieho dobytka vo viacerých lokalitách v Maďarsku.

- Zamestnanci Slovenského hydrometeorologického ústavu varujú pred krízou, ktorá ohrozuje jeho odbornú integritu, prevádzkyschopnosť aj medzinárodné renomé. Adresovali preto otvorený list vedeniu, Ministerstvu životného prostredia SR, Úradu vlády SR a verejnosti.

- Investičným partnerom v systéme štátom podporovaného nájomného bývania by sa mala stať aj investičná spoločnosť Slovak Affordable Living SICAV.

- Za nežiaducu označilo Rusko japonskú mimovládnu organizáciu Združenie pre problematiku Severných území, ktorá lobuje za to, aby boli Japonsku vrátené štyri sporné ostrovy ležiace pri Hokkaide.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) by mohli využiť majetok z druhého piliera na investovanie do rozvoja slovenskej ekonomiky. Investovať by mohli do infraštruktúrnych projektov, ktoré prinesú Slovensku hospodársky alebo sociálny úžitok.

- Predstavitelia koaličného Hlasu-SD sú pripravení diskutovať na koaličnej rade aj o návrhu predsedu SNS Andreja Danka na zrušenie dane z finančných transakcií.

- Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR má nový štatút, ktorý zohľadňuje zmeny kompetenčného zákona.

- Slovensko súhlasí s uzavretím dohody o partnerstve medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi a členmi Organizácie afrických, karibských a tichomorských štátov (OAKTŠ). Súhlas s uzavretím dohody vyslovila vláda na svojom pondelkovom rokovaní.

- Na severe Grécka klesli v noci na pondelok teploty až o 20 stupňov Celzia a dostali sa do mínusových hodnôt. Na viacerých miestach vrátane mesta Solún dokonca snežilo.