Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 21. apríl 2025Meniny má Ervin
< sekcia Ekonomika

SPPK: Výzvy pre agropotravinárstvo budú v najbližších rokoch obrovské

Na snímke výkonný podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Andrej Gajdoš. Foto: TASR - Dano Veselský

EÚ bude v najbližšom období riešiť, či sa zintenzívni obchod s tretími krajinami vrátane agropotravinárskych komodít.

Bratislava 17. novembra (TASR) - Výzvy pre slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo budú v najbližších rokoch obrovské a budú vychádzať aj z úrovne rôznych konfliktov vo svete. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie.

"Nie sme zástancami myšlienky 'potraviny ako zbraň', preto musí Európska únia (EÚ) svojimi rozhodnutiami zaisťovať stabilnú výrobu potravín. V podmienkach SR sa táto stabilita dá dosiahnuť v súčinnosti s dlhodobou a stabilnou podporou štátu pre slovenské agropotravinárske firmy a zmierňovaním byrokracie," priblížila.

Vzhľadom na súčasnú situáciu v Európe a vo svete, potrebu zabezpečiť potraviny pre Európanov a zmierniť klimatickú krízu, je podľa Holéciovej zrejmé, že prichádza rozhodujúce obdobie pre slovenské agropotravinárstvo.

"Možné rozširovanie EÚ v budúcnosti, zabezpečenie obchodných tokov agrárnych komodít s tretími krajinami, snahy EÚ o uhlíkovú neutralitu do roku 2050 a adaptácia na klimatickú zmenu sú tými rozhodujúcimi výzvami, na riešenie ktorých sa bude musieť nastaviť aj výroba slovenských potravín. Pokiaľ chceme mať silné a konkurencieschopné odvetvie výroby potravín, je nevyhnutné mať silnú a stabilnú úroveň štátnych pomocí vrátane potravinárskeho spracovateľského odvetvia a rovnako stabilné podnikateľské prostredie," podčiarkla.

Upozornila, že EÚ bude v najbližšom období riešiť, či sa zintenzívni obchod s tretími krajinami vrátane agropotravinárskych komodít. "Dohoda Mercosur s krajinami Latinskej Ameriky, pokiaľ bude schválená, prinesie pre slovenských producentov potravín významné riziko nových dovozov lacných produktov, ktoré boli vyrobené za nižších bezpečnostných štandardov, aké sú v EÚ. Tým sa nám významne zníži konkurencieschopnosť na trhu EÚ," zdôraznila.

"Rovnako úvahy o možnom rozšírení EÚ o Ukrajinu otvoria otázku nového financovania európskeho poľnohospodárstva, keďže prípadným vstupom Ukrajiny do EÚ by sa odčerpala značná časť finančnej obálky len pre túto krajinu," uviedla.

"Nevyspytateľné počasie a škody v agroprodukcii sa stali, žiaľ, už štandardom slovenského poľnohospodárstva. Výzvou pre našich pestovateľov, ale aj pre štát, preto bude, do akej miery sa podarí zaviesť do pestovania nové vyšľachtené odrody, ako bude štát financovať obnovu závlahových sústav a ich rozširovanie. Efektívny vodný manažment, zachytávanie vody v krajine, boj so škodcami, ale aj silná veda a výskum musí byť súčasťou adaptácie na nové prírodné podmienky," poznamenala.

Samostatnou kapitolou sú podľa Holéciovej environmentálne požiadavky Európskej komisie na výrobu potravín. "Podľa nášho názoru je nemysliteľné, aby Únia na jednej strane zvyšovala zelené nároky na európskych producentov potravín a na strane druhej uvoľňovala obchodné bariéry pre dovozy produktov z tretích krajín. Na tieto aspekty a z nich vyplývajúce riziká bude SPPK poukazovať aj v ďalšom období, a to nielen doma, ale aj v rámci diskusie na európskej úrovni," dodala hovorkyňa SPPK.

VO VEKU 88 ROKOV ZOMREL PÁPEŽ FRANTIŠEK

František zomrel len deň po tom, čo počas Veľkonočnej nedele udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu) a následne sa previezol po Svätopeterskom námestí v papamobile.

,aktualizované 

- Muž v Bratislave v pondelok neprežil zrážku s nákladným vlakom. Polícia prípad vyšetruje a začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia.

- Po úmrtí pápeža Františka je svätopeterský stolec neobsadený. Počas obdobia známeho ako sedisvakancia vedenie rímskokatolíckej cirkvi preberá kolégium kardinálov.

- Vodiči sa na viacerých úsekoch slovenských ciest zdržia pre nehody. Situácia je najhoršia najmä na západnom a strednom Slovensku.

- V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.

- Osemdesiatosem ráz zazvonil v pondelok predpoludním zvon na parížskej katedrále Notre-Dame na počesť pápeža Františka, ktorý ráno zomrel vo veku 88 rokov.

- Všetky futbalové zápasy talianskej Serie A, ktoré sa mali odohrať v priebehu pondelka, odložili. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka.

- Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

- Americký viceprezident J. D. Vance v pondelok pricestoval do Indie. Počas svojej štvordňovej návštevy sa Vance stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím.

- Veľkonočné tradície ako oblievačka či šibačka môžu mať aj dnes význam, ak sa prispôsobia súčasným potrebám spoločnosti. Pre TASR to uviedla etnografka Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmila Mitrová.

- Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila ich zbrane, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

- Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. TASR o tom informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry DPA.

- Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová v reakcii na sobotné (19. 4.) vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR. GP zároveň považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci.

- Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí. Uviedol to v nedeľu popoludní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje TASR podľa správy stanice Sky News.

- Spojené Štáty by podľa zvažovaného nariadenia Bieleho domu údajne mohli drasticky obmedziť svoje diplomatické pôsobenie v Afrike a tiež zrušiť úrady ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa venujú zmene klímy, otázkam demokracie či ľudským právam.

- Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime a je možné, že Kyjev bude musieť na zabezpečenie nasledujúcej zimnej sezóny doviezť viac než 6 miliárd kubických metrov (m3) suroviny. Uviedol to bývalý šéf ukrajinskej prepravnej sústavy GTSO Serhij Makogon.

- V Poľsku od štvrtka (17. 4.) rozšírili zákaz fotografovania na približne 25.000 objektov. Tieto objekty budú označené novým výstražným symbolom. Za porušenie zákazu môže hroziť pokuta, zadržanie alebo konfiškácia fotografickej techniky.

- Izraelská armáda v nedeľu priznala zlyhania pri informovaní o zabití zdravotníkov v Pásme Gazy, zástupcu veliteľa vojenskej jednotky prepustia. Armáda počas vyšetrovania zabitia nenašla známky popravy.

- Pri izraelských leteckých útokoch v Pásme Gazy v nedeľu zahynulo najmenej 25 ľudí vrátane detí, oznámil tamojší úrad pre civilnú obranu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.