Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Ekonomika

SR podporuje jednotný bankový dohľad v EÚ, upozorňuje však na riziká

Vyplýva to zo stanoviska k súvisiacim legislatívnym návrhom Európskej komisie, ktoré začiatkom októbra schválila vláda SR.

Bratislava 13. októbra (TASR) - Slovensko vo všeobecnosti podporuje vytvorenie jednotného bankového dohľadu v Európskej únii (EÚ), ktorý by mal tvoriť prvý pilier pripravovanej bankovej únie. Zároveň však upozorňuje na jeho viaceré riziká. Vyplýva to zo stanoviska k súvisiacim legislatívnym návrhom Európskej komisie (EK), ktoré začiatkom októbra schválila vláda SR.

Vytvorenie bankovej únie je podľa materiálu z dielne ministerstva financií logickým vyústením snáh o zefektívnenie systému finančnej regulácie, dohľadu nad finančným trhom a riešenia otázok finančnej stability v Európe. "Treba však zdôrazniť, že jednotný mechanizmus dohľadu so sebou prináša množstvo rizík pre SR, ktoré bude potrebné v priebehu rokovaní čo najviac minimalizovať," konštatuje rezort financií.

Slovensko preto podporuje vytvorenie jednotného dohľadu paralelne s rezolučným mechanizmom a rezolučným fondom, ktorý by riešil osud problematických európskych bánk. "SR pripúšťa, že banková únia by mohla byť následne v ďalších krokoch doplnená o centrálny európsky mechanizmus ochrany vkladov, za predpokladu zabezpečenia zjednotenia systému a spravodlivej úrovne príspevkov," zdôrazňuje dokument odsúhlasený vládou.

Zároveň však rezort financií vyjadruje pochybnosti o reálnosti harmonogramu vytvárania nového mechanizmu navrhnutého EK, pričom rýchlosť by podľa ministerstva mohla ísť na úkor kvality bankového dohľadu. "Je nevyhnutné, aby akékoľvek presuny kompetencií z národných úrovní na európsku úroveň boli sprevádzané aj ekvivalentným presunom zodpovedností," konštatuje materiál.

V tejto súvislosti MF SR upozorňuje, že bankové inštitúcie na Slovensku tvoria iba malú časť aktív v rámci nadnárodných finančných skupín a s veľkou pravdepodobnosťou tak nebudú ani predmetom veľkého záujmu zo strany regulátora na európskej úrovni. Konečné dôsledky pre finančnú stabilitu však bude znášať SR. "Z uvedeného dôvodu banková únia by mala už v prvej fáze obsahovať i detaily k rezolučnému rámcu a rámcu poistenia vkladov, vrátane vyjasnenia mechanizmu v prípade vzniku krízovej situácie," vysvetľuje rezort financií.