< sekcia Ekonomika

Národná banka Srbska odmieta podobizeň Teslu na eurominciach

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Srbsko má vynálezcu na stodinárovej bankovke, pričom jeho sochy sa nachádzajú v hlavných mestách oboch štátov.

Záhreb 24. júla (TASR) – Umiestnenie podobizne vynálezcu Nikolu Teslu na národnej strane chorvátskej euromince po tom, ako sa krajina stane súčasťou eurozóny, „bude znamenať privlastnenie si kultúrneho a vedeckého dedičstva srbského národa", uviedla Národná banka Srbska (NBS).

Informovala o tom v piatok chorvátska tlačová agentúra HINA.

NBS vo vyhlásení uviedla, že „tento svetoznámy vedec sa podľa pôvodu a narodenia deklaroval za Srba" a keď jeho podobizeň skončí na chorvátskych eurominciach, „v relevantných inštitúciách Európskej únie sa podniknú primerané kroky".

„Poukáže to na neprimeranosť takéhoto návrhu,"
uviedla srbská tlačová agentúra TANJUG.

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič predtým oznámil, že keď sa Chorvátsko stane súčasťou eurozóny, Teslova podobizeň bude na 50-, 20- a desaťcentových eurominciach.

Menový výbor Národnej banky Chorvátska (HNB) v stredu zverejnil konečný návrh motívov pre národnú stranu budúcich euromincí krajiny, pripomína HINA. Návrhy budú posudzované národnou radou pre zavedenie eura ako oficiálnej meny Chorvátska a následne ich schváli chorvátska vláda.

Národnostná príslušnosť Teslu je dlhodobo predmetom sporov medzi Chorvátskom a Srbskom, pripomína webový server Novosti.rs. Srbsko má vynálezcu na stodinárovej bankovke, pričom jeho sochy sa nachádzajú v hlavných mestách oboch štátov.