Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 16. máj 2024Meniny má Svetozár
< sekcia Ekonomika

Štát vlani nakupoval oveľa lacnejšie ako dva roky predtým

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Väčšia úspora pri štátnych zákazkách súvisí aj s počtom súťažiacich v jednotlivých tendroch.

Bratislava 27. mája (TASR) – Štát vlani nakupoval za výrazne lepšie ceny ako v rokoch 2009 a 2010. Kým vtedy víťazné ponuky predstavovali v priemere o päť až sedem percent nižšie ceny, ako predpokladalo ministerstvo či mesto pri vyhlasovaní verejnej súťaže, v roku 2011 boli tieto ceny nižšie až o 17 percent. Výsledky vyplynuli z analýzy, ktorú uskutočnila Transparency International Slovensko (TIS).

Väčšia úspora pri štátnych zákazkách súvisí aj s počtom súťažiacich v jednotlivých tendroch. V roku 2011 sa priemerný počet firiem v tendroch zvýšil na 3,6. Dva roky predtým to bolo 2,5 firmy. "V EÚ je priemer viac ako päť súťažiacich firiem. Napriek tomu je to dosť výrazný posun," uviedol riaditeľ TIS Gabriel Šípoš. Dodal, že viac ako tretinu z objemu obstarávania tvorili vlani tendre s jednou ponukou. V roku 2009 však takéto tendre predstavovali až polovicu objemu obstarávania. "Od roku 2009 sa nám zdvojnásobil počet súťaží, v ktorých máme viac ako päť uchádzačov. Trende sú dobré, ale oproti EÚ sme stále asi v polovici snaženia," zdôraznil riaditeľ TIS. Napríklad v Nemecku, Španielsku či Írsku sa do štátnych tendrov zapája v priemere asi sedem firiem.

Pod pozitívne posuny vo verejnom obstarávaní sa podľa Šípoša podpísala zmena legislatívy počas predchádzajúcej vlády, zavedenie elektronických aukcií, zníženie finančných limitov, pod ktorými sa musí obstarávať, ale aj zverejňovanie zmlúv na internete. Ďalším dôležitým faktorom bola hospodárska kríza. "Viac firiem si chce udržať zamestnancov alebo chce mať aspoň nejakú zákazku, tak sa viac vrhli do verejných súťaží a ponúkali trošku nižšie ceny. Keď sme to vyhodnocovali, tak ten efekt recesie je asi polovičný a druhá polovica patrí zmenám v obstarávaní," zdôvodnil.

Na zníženie cien pri štátnych nákupoch majú vplyv aj elektronické aukcie. Podľa údajov TIS momentálne súťaží každý štvrtý až každý piaty tender cez elektronickú aukciu. "Ceny sú výrazne nižšie obzvlášť, ak sú v elektronickej aukcii viac ako traja uchádzači. Zdá sa, že tie elektronické aukcie fungujú a prinášajú nám lepšie ceny a viac uchádzačov," uzavrel Šípoš.