Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Ekonomika

Štatistický úrad SR: Nezamestnanosť v 3. štvrťroku klesla na 5,9 %

Štatistický úrad SR. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Z regionálneho hľadiska počet nezamestnaných v 3. štvrťroku 2023 medziročne klesol v piatich z ôsmich krajov Slovenska.

Bratislava 4. decembra (TASR) - Počet ľudí bez práce v 3. štvrťroku 2023 v SR klesol na 5,9 %, čo je necelých 163.000 osôb. Úbytok nezamestnaných podľa Výberového zisťovania pracovných síl pokračoval už deviaty štvrťrok za sebou. Medziročne sa tak ukazovateľ, ktorý uvádza podiel nezamestnaných z ekonomicky aktívnych osôb, znížil o 0,2 percentuálneho bodu (p. b.), informoval v pondelok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Počet ľudí bez práce v lete a na začiatku jesene podľa ŠÚ klesol najmä vplyvom poklesu počtu dlhodobo nezamestnaných. Nezamestnanosť sa medziročne znížila až v piatich regiónoch Slovenska. V porovnaní s 2. štvrťrokom sa počet nezamestnaných po sezónnom očistení zvýšil o 0,2 %.

ŠÚ SR priblížil, že väčšina, takmer 64 % v štruktúre ľudí bez práce, boli dlhodobo nezamestnaní. Na Slovensku tak bolo bez práce viac ako 11 mesiacov 104.000 ľudí. "Pozitívom bolo, že vývoj ich počtu kopíroval celoslovenský trend poklesu, medziročne počet dlhodobo nezamestnaných sa tak znížil o 6,2 %. Krátkodobá nezamestnanosť však začiatkom jesene mierne stúpla," spresnil ŠÚ.

Trend medziročného mierneho úbytku nezamestnaných sa prejavil vo všetkých vekových skupinách, s výnimkou najmladších osôb. Počet ľudí bez práce od 15 do 24 rokov medziročne vzrástol o takmer 7 %. Pozitívny pokles nastal v štruktúre nezamestnaných počas 3. štvrťroka aj z pohľadu odvetví ekonomiky posledného zamestnávateľa. Počet ľudí bez práce sa medziročne znížil v polovici zo 16 odvetví ekonomiky. Najviac, vyše 60 % osôb, ubudlo v skupine nezamestnaných, ktorí pracovali naposledy vo vzdelávaní. Druhý najdynamickejší pokles o vyše 40 % zaznamenala skupina osôb, ktorá pracovala naposledy v administratívnych službách a v stavebníctve.

Z regionálneho hľadiska počet nezamestnaných v 3. štvrťroku 2023 medziročne klesol v piatich z ôsmich krajov Slovenska. V percentuálnom vyjadrení (relatívne) najviac nezamestnaných ubudlo v Nitrianskom kraji (pokles o 31 %) a v Žilinskom kraji (pokles o 21 %). Najvyššie celkové počty nezamestnaných zostávali na východe Slovenska, v Prešovskom kraji vyše 43.000 osôb a v Košickom kraji cez 36.000 osôb. Oba kraje zároveň navyše zaznamenali medziročne rast počtu nezamestnaných o približne 7 %.

Pretrvávala vysoká disproporcia hodnôt ukazovateľov nezamestnanosti medzi regiónmi. Spolu päť krajov na západe a severe Slovenska malo mieru nezamestnanosti pod resp. tesne nad 4 %. Len dva kraje východu SR a Banskobystrický kraj sa približovali, resp. mierne prekonali, hranicu 10 %.