Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Ekonomika

Štáty EÚ schválili pre Maďarsko pomoc vo výške jednej miliardy eur

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Hlasovania o pláne Maďarska sa zdržali štyri štáty – Estónsko, Holandsko, Litva a Lotyšsko.

Brusel 9. decembra (TASR) – Ministri financií členských štátov Európskej únie (EÚ) v piatok schválili poskytnutie finančných prostriedkov Maďarsku vo výške 920 miliónov eur. Finančné prostriedky sú preddavkom postpandemickej pomoci určenej pre krajinu z rozpočtu EÚ. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Exekutíva EÚ minulý mesiac schválila plán Maďarska minúť 10,4 miliardy eur, ktoré sú naň vyčlenené z fondu na obnovu a odolnosť po koronavíruse – vyplácanie väčšiny týchto prostriedkov však bolo pozastavené, kým Budapešť nesplní podmienky právneho štátu. Preddavok vo výške takmer jednej miliardy eur však týmto podmienkam nepodliehal, uviedla koncom novembra hovorkyňa Európskej komisie Veerle Nuytsová. Maďarsko by tieto prostriedky mohlo dostať v januári.

Hlasovania o pláne Maďarska sa zdržali štyri štáty – Estónsko, Holandsko, Litva a Lotyšsko. Ďalšie finančné prostriedky môže krajina získať, ak posilní nezávislosť justície, uviedol minulý týždeň predstaviteľ EÚ.

EÚ poskytla Maďarsku finančnú pomoc aj napriek tomu, že sa objavili obvinenia, podľa ktorých chce maďarský premiér Viktor Orbán vetovať poskytnutie ďalšej pomoci Ukrajine, ako aj zdržiavať začiatok prístupových rokovaní s Kyjevom počas nadchádzajúceho summitu EÚ.

Pre blížiaci sa summit sa s Orbánom 27. novembra stretol predseda Európskej rady Charles Michel, vo štvrtok ho v Paríži hostil francúzsky prezident Emmanuel Macron. Obaja politici sa usilovali uvoľniť napätie pred kľúčovým summitom o rozširovaní EÚ, ktorý je naplánovaný na 14. a 15. decembra.