Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Ekonomika

Stavebná produkcia sa v máji medziročne zvýšila o 2,5 %

Ilustračná snímka. Foto: TASR Jaroslav Novák

Rast stavebníctva v piatom mesiaci tohto roka ovplyvnila najmä medziročne vyššia rozhodujúca tuzemská produkcia, ktorá medziročne vzrástla o 6 %.

Bratislava 12. júla (TASR) - Stavebná produkcia v máji 2022 dosiahla 520,8 milióna eur a v porovnaní s májom 2021 vzrástla o 2,5 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola stavebná produkcia o 0,4 % vyššia ako v apríli 2022. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Rast stavebníctva v piatom mesiaci tohto roka ovplyvnila najmä medziročne vyššia rozhodujúca tuzemská produkcia, ktorá medziročne vzrástla o 6 %. Jej celkový vývoj ovplyvnilo najmä zvýšenie objemu stavebných prác na podielovo významnejšej novej výstavbe o 8,8 %.

Naopak, opravy a údržba medziročne poklesli o 1,3 % a brzdili celkový rast stavebníctva v máji. V štruktúre tuzemskej produkcie nová výstavba tvorí viac ako dvojtretinový podiel.

Z hľadiska výrobného zamerania objem prác pri výstavbe budov medziročne stúpol o 4,7 % a k pozitívnemu vývoju stavebníctva prispeli najmä rýchlejšie rastúce práce na inžinierskych stavbách, medziročne vzrástli o 8,8 %.

Naopak, práce v zahraničí, ktoré pomáhali stavebníctvu v predošlom roku, znížili svoj objem a medziročne zaznamenali pokles o 23,8 %. Zahraničné výkony tvorili necelých 9 % z celkového objemu stavebnej produkcie.

V súhrne za prvých 5 mesiacov roka 2022 dosiahla stavebná produkcia objem takmer 2,1 miliardy eur a medziročne bola vyššia o 1 %. Dynamickejší medziročný rast o 1,7 % vykázala nová výstavba, opravy a údržba sa držali približne na úrovni roka 2021 (rast o 0,2 %). Produkcia v zahraničí bola medziročne vyššia o 1,8 %.