Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Ekonomika

Stavebná produkcia v eurozóne v EÚ v marci klesla

Foto: TASR/AP

Podľa Eurostatu sa stavebná produkcia v regióne, ktorý zaviedol euro, po očistení od sezónnych vplyvov v marci medzimesačne znížila o 0,9 % a v celej EÚ sa prepadla o 1,4 %.

Luxemburg 19. mája (TASR) - Stavebná produkcia v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) v marci klesla, už druhý mesiac po sebe. Informovali o tom agentúra RTTNews a európsky štatistický úrad Eurostat.

Podľa Eurostatu sa stavebná produkcia v regióne, ktorý zaviedol euro, po očistení od sezónnych vplyvov v marci medzimesačne znížila o 0,9 % a v celej EÚ sa prepadla o 1,4 % po 0,6-% februárovom poklese v oboch regiónoch.

V medziročnom porovnaní sa výkon stavebníctva v eurozóne v marci znížil o 0,5 % a v celej EÚ o 1,4 %.

Spomedzi členských štátov EÚ, ktoré Eurostatu dodali údaje za marec, sa produkcia v stavebníctve v medzimesačnom porovnaní najprudšie znížila v Slovinsku (-8,5 %), Maďarsku (-6,3 %) a v Českej republike (-5,1 %). A naopak, najvýraznejší nárast nahlásili Švédsko (3,5 %), Francúzsko (1,2 %) a Holandsko (0,9 %).

V medziročnom porovnaní výkon stavebného sektora v marci klesol najstrmšie v Slovinsku (-36,7 %), Maďarsku (-33,9 %), Poľsku (-14,9 %) v Česku (-11,5 %) a najviac vzrástol vo Švédsku (16,4 %), Holandsku (6,3 %), Nemecku (1 %) a Španielsku (0,4 %).