Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 23. jún 2024Meniny má Sidónia
< sekcia Ekonomika

Stavebná produkcia v eurozóne aj v EÚ v júli vzrástla

Ilustračné foto. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Spomedzi členských štátov EÚ, ktoré dodali Eurostatu údaje za júl, najstrmší medzimesačný rast produkcie v stavebníctve zaznamenali v Slovinsku.

Luxemburg 19. septembra (TASR) - Stavebná produkcia v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) v júli medzimesačne i medziročne vzrástla. Informoval o tom v stredu na svojej internetovej stránke európsky štatistický úrad Eurostat.

Podľa prvého odhadu Eurostatu sa stavebná produkcia v eurozóne po očistení od sezónnych vplyvov v júli 2018 oproti júnu zvýšila o 0,3 % v eurozóne a o 0,4 % v EÚ.

Tempo jej rastu sa však spomalilo, keďže v júni stúpol výkon stavebného sektora v euroregióne medzimesačne o 0,7 % a v EÚ o 1 %.

V medziročnom porovnaní vzrástla v júli výroba v stavebníctve eurozóny o 2,6 %, v celej Únii o 3,9 %.

Spomedzi členských štátov EÚ, ktoré dodali Eurostatu údaje za júl, najstrmší medzimesačný rast produkcie v stavebníctve zaznamenali v Slovinsku (7 %), Maďarsku (4,6 %) a na Slovensku (3,8 %). A naopak, najväčší pokles nahlásili Eurostatu Rumunsko (-9,1 %), Francúzsko (-1,8 %) a Poľsko (-1 %).

V medziročnom porovnaní stúpla v júli produkcia v stavebníctve najviac v Maďarsku (38 %), Slovinsku (26,3 %) a Poľsku (16,6 %) a najprudšie sa znížila v Rumunsku (-17,4 %) a Španielsku (-4,1 %). Na Slovensku stavebná produkcia v júli medziročne vzrástla o 7 %.