Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. september 2023Meniny má Cyprián
< sekcia Ekonomika

Stovku trafík v ČR ovládne spoločnosť slovenského miliardára Kmotríka

Na snímke investor Ivan Kmotrík. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Pre Kmotríka bude prevzatie Valmont znamenať výrazné posilnenie pozície na českom trhu. Doteraz v Česku pôsobil prostredníctvom 40 predajní siete GG Tabak-Tlač.

Praha 21. novembra (TASR) - Spoločnosť PressMedia slovenského veľkopodnikateľa Ivana Kmotríka preberá tretiu najväčšiu českú sieť trafík Tabak Valmont. V hre je vyše 100 trafík na uliciach, v supermarketoch aj v obchodných centrách. Transakciu už začal posudzovať Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže. Informoval o tom na svojej internetovej stránke český denník E15.

Pre Kmotríka bude prevzatie Valmont znamenať výrazné posilnenie pozície na českom trhu. Doteraz v Česku pôsobil prostredníctvom 40 predajní siete GG Tabak-Tlač.

Trafiky Tabak Valmont doteraz ovládal brniansky podnikateľ Roman Janíček. Tržby siete sa vlani vyšplhali na 1,5 miliardy korún (55,48 milióna eur). Zisk trafík sa však minulý rok prepadol na 373.000 korún z predvlaňajších 34 miliónov Kč. Janíček si Valmont cenil najmenej na pol miliardy korún, napísali na jar české Hospodářské noviny.

Jednotkou českého trhu s trafikami je sieť Geco. V nej má vplyv podnikateľ Martin Ulčák. Ďalším veľkým hráčom sú trafiky Relay, za nimi je francúzsky koncern Lagardere Travel Retail.

Do Kmotríkovho slovenského impéria patrí rad firiem. Kraľuje im tlačiarenská a vydavateľská skupina Grafobal. A je tiež aktívnym developerom. Kmotríkovi patrí aj spravodajská televízia TA3 alebo futbalový klub Slovan Bratislava.