Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Ekonomika

Štrajk v Audi Hungaria v Győri podporujú finančne aj iné zväzy

Do dvojhodinového piatkového výstražného štrajku v automobilovej spoločnosti Audi Hungaria v severomaďarskom Györi, ktorý vyhlásil Nezávislý odborový zväz Audi Hungaria (AHFSZ), sa zapojilo takmer 4000 zamestnancov. Foto: TASR/AP

Doteraz poslali AHFSZ s cieľom prispieť na vyplatenie štrajkovej podpory v celkovej sume viac ako šesť miliónov forintov (18.843 eur), z čoho päť miliónov forintov poslala nemenovaná organizácia.

Budapešť 25. januára (TASR) - Týždenný štrajk zamestnancov spoločnosti Audi Hungaria v severomaďarskom Győri, ktorý sa začal vo štvrtok, podporujú finančnými príspevkami viaceré odborárske zväzy. Informoval o tom v piatok spravodajský server Index.hu s odvolaním sa na vyhlásenie Nezávislého odborového zväzu Audi Hungaria (AHFSZ).

Doteraz poslali AHFSZ s cieľom prispieť na vyplatenie štrajkovej podpory v celkovej sume viac ako šesť miliónov forintov (18.843 eur), z čoho päť miliónov forintov poslala nemenovaná organizácia. Mnohé odborové organizácie vyjadrili s AHFSZ solidaritu.

Štrajk vyhlásil AHFSZ, podľa ktorého doterajšie vyjednávanie o mzdách, v ktorom požadovali, aby rast miezd dosiahol 18 %, najmenej však 75.000 forintov (237,76 eura), nebolo úspešné. AHFSZ upozornil, že vo všetkých európskych výrobných závodoch skupiny Volkswagen Group, v ktorej je Audi prémiovou značkou, sú platy vyššie než v Maďarsku - na Slovensku o 28 %, v Českej republike o 15 %, v Poľsku o 39 % a v Belgicku sú mzdy až 3,6-násobne vyššie než v Győri.

(1 EUR = 318,42 HUF)

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)