Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Ekonomika

Strana OKS sa obracia sa na ÚVO kvôli Váhostavu

Na snímke generálny riaditeľ spoločnosti Váhostav Marián Moravčík počas tlačovej konferencie k reštruktualizácii spoločnosti 2. apríla 2015 v Bratislave. Foto: TASR/Michal Svítok

Mimoparlamentná strana OKS má totiž podozrenie, že stavebná spoločnosť Váhostav-SK neuvádza v novo zriadenom Registri konečných užívateľov výhod úplné a pravdivé údaje.

Bratislava 1. decembra (TASR) -
Mimoparlamentná strana OKS sa obracia s podnetom na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Má totiž podozrenie, že stavebná spoločnosť Váhostav-SK neuvádza v novo zriadenom Registri konečných užívateľov výhod úplné a pravdivé údaje.

"Ak sa moje podozrenia zakladajú na pravde, mal by ÚVO udeliť Váhostavu-SK pokutu od 10.000 do jedného milióna eur a zároveň mu zakázať účasť vo verejnom obstarávaní na dobu troch rokov," opísal v dnešnom stanovisku predseda OKS Ondrej Dostál.

Pripomenul, že 1. novembra tohto roka nadobudla účinnosť novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorá určuje firmám podieľajúcim sa na verejnom obstarávaní povinnosť, aby boli zapísané v Registri konečných užívateľov výhod. "Ide o opatrenie, ktoré má odhaliť, ktoré fyzické osoby sa skrývajú za takzvanými schránkovými firmami s neprehľadnou vlastníckou štruktúrou, ktoré sú úspešné vo verejnom obstarávaní a dodávajú štátu tovary, služby či stavebné práce," vysvetlil Dostál.

Váhostav-SK podľa neho uvádza v registri ako konečných užívateľov výhod len troch členov štatutárneho orgánu spoločnosti Finasist, ktorá je stopercentným vlastníkom stavebnej firmy. Transparency International Slovensko (TIS) však zverejnila minulý týždeň informácie o vlastníckej štruktúre a prepojeniach firiem vlastniacich Váhostav-SK.

"Ide o dve vetvy novozélandských firiem – jednu končiacu u jednej neidentifikovanej fyzickej osoby z Nového Zélandu a druhú končiacu u piatich identifikovaných fyzických osôb z Kostariky," vymenoval.

Súčet nepriamych podielov pri neidentifikovanej fyzickej osobe z Nového Zélandu predstavuje podľa neho spolu 26,71 % na základnom imaní Váhostavu-SK. Zákon pritom za konečného užívateľa výhod označuje aj fyzickú osobu, ktorej súčet nepriamych podielov dosahuje najmenej 25 % na základnom imaní. "Váhostav-SK však v registri túto fyzickú osobu z Nového Zélandu neuvádza," upozornil Dostál.

Druhá vetva novozélandských firiem v pozadí Váhostavu-SK končí podľa jeho slov u piatich fyzických osôb z Kostariky. Ani jedna z nich samostatne síce nemá nepriamy podiel na základnom imaní Váhostavu-SK nad spomínanou hranicou, súčet ich nepriamych podielov však predstavuje 26,81 %.

Dostál pripomenul, že aj na túto situáciu zákon myslí a keďže týchto päť fyzických osôb z Kostariky vlastní spolu nepriame podiely na základnom imaní Váhostavu-SK nad 25 %, mali by sa považovať za konečných užívateľov výhod. Váhostav-SK ich ale podľa predsedu OKS v registri tiež neuvádza.

Podľa stavebnej firmy však ide iba o snahu Ondreja Dostála zviditeľniť sa pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. "Spoločnosť Váhostav-SK, rovnako ako iné spoločnosti, ktoré sa chcú zúčastňovať verejného obstarávania, si splnila svoju zákonnú povinnosť," uviedol v reakcii pre TASR hovorca firmy Tomáš Halán. V prípade, ak sa ÚVO na spoločnosť obráti, úradu podľa jeho slov poskytne všetky vyžiadané informácie.

Úrad pre verejné obstarávanie pre TASR uviedol, že v prípade doručenia kvalifikovaného podnetu overí informácie a údaje uvedené v žiadosti o zápis do Registra užívateľov konečných výhod.