Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 7. apríl 2025Meniny má Zoltán
< sekcia Ekonomika

Leyenová dostala správu o budúcnosti poľnohospodárstva EÚ

Na snímke Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP

V správe s názvom "Spoločné vyhliadky pre poľnohospodárstvo a potraviny v Európe" sa uvádza hodnotenie výziev a príležitostí, po ktorom nasleduje súbor odporúčaní.

Brusel 4. septembra (TASR) - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu dostala záverečnú správu strategického dialógu o budúcnosti poľnohospodárstva Európskej únie (EÚ), ktorú jej odovzdal predseda pracovnej skupiny profesor Peter Strohschneider. Informuje o tom spravodajca TASR.

V správe s názvom "Spoločné vyhliadky pre poľnohospodárstvo a potraviny v Európe" sa uvádza hodnotenie výziev a príležitostí, po ktorom nasleduje súbor odporúčaní. Tieto návrhy budú usmerňovať prácu EK pri formovaní jej vízie pre poľnohospodárstvo a potraviny, ktorá sa má predložiť počas prvých 100 dní druhého funkčného obdobia Von der Leyenovej.

Komisia spresnila, že strategický dialóg sa začal v januári 2024 a jeho výsledok ukazuje, že konsenzus možno dosiahnuť medzi kľúčovými hráčmi z celého agropotravinového reťazca.

"Komisia dôkladne preskúma predložené nápady. Všetci chceme prosperujúce odvetvie potravinárstva a poľnohospodárstva na našom kontinente, ktoré odmeňuje poľnohospodárov, občanov a vzácne prírodné dedičstvo. Vďaka tejto správe máme pevný základ pre rozvoj novej vízie pre potravinárstvo a poľnohospodárstvo v Európe," uviedla šéfka eurokomisie v správe pre médiá.

Podľa jej slov EK posúdi odporúčania uvedené v správe s cieľom vytvoriť novú platformu združujúcu aktérov z celého agropotravinárskeho sektora, občianskej spoločnosti a sveta vedy s cieľom chystať stratégie na zvýšenie udržateľnosti a odolnosti agropotravinových systémov.

Členovia strategického dialógu sa zhodli na tom, že hospodárska, environmentálna a sociálna udržateľnosť v agropotravinárskom sektore sa môže navzájom posilňovať, najmä ak je podporovaná ucelenými politickými opatreniami.

Odporúčania opísané v správe sú rozdelené do piatich pilierov - spolupráca v záujme udržateľnej, odolnej a konkurencieschopnej budúcnosti, pokrok smerom k udržateľným agropotravinárskym systémom, podpora odolnosti sektora počas procesu transformácie, budovanie atraktívneho a rozmanitého odvetvia a lepší prístup k poznatkom a inováciám a ich využívanie.

V rámci strategického dialógu o budúcnosti poľnohospodárstva EÚ sa zišlo 29 hlavných zainteresovaných strán z európskych agropotravinárskych odvetví, občianskej spoločnosti, vidieckych komunít a akademickej obce. Cieľom bolo dosiahnuť spoločné chápanie a víziu budúcnosti poľnohospodárskych a potravinových systémov EÚ.

Hlavným mandátom účastníkov dialógu bolo zamyslieť sa nad štyrmi otázkami: ako možno poskytnúť poľnohospodárom a vidieckym komunitám lepšiu perspektívu vrátane primeranej životnej úrovne; ako možno podporiť poľnohospodárstvo v medziach ekosystému našej planéty; ako možno lepšie využiť obrovské príležitosti, ktoré vyplývajú z poznatkov a technologických inovácií a ako možno podporiť prosperujúcu budúcnosť európskeho potravinového systému v konkurenčnom svete.

Na základe tejto štruktúry boli zriadené rôzne pracovné skupiny. Od januára do augusta 2024 sa zorganizovalo sedem plenárnych zasadnutí pre všetkých členov strategického dialógu, pričom na troch sa zúčastnila aj Von der Leyenová.

Predseda skupiny profesor Strohschneider požiadal o vstup do dialógu organizácie v potravinovom dodávateľskom reťazci pôsobiace v celej EÚ. Stretol sa aj s ministrami poľnohospodárstva členských štátov, s eurokomisármi, poslancami Európskeho parlamentu a zástupcami Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru a Výboru regiónov.

Na hraniciach s Maďarskom a Rakúskom sa dočasne obnovujú kontroly

Dôvodom je výskyt slintačky a krívačky u hovädzieho dobytka vo viacerých lokalitách v Maďarsku, s následným prenosom a šírením tohto ochorenia v SR.

,aktualizované 

- Policajti počas uplynulého týždňa v Žilinskom kraji odhalili 15 motoristov pod vplyvom alkoholu. Dychovú skúšku s výsledkom do jedného promile malo sedem z nich, ďalších osem vodičov nafúkalo nad jedno promile.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin podporuje myšlienku prímeria na Ukrajine, zostáva však množstvo nezodpovedaných otázok, ako by toto prímerie fungovalo.

- Na hraniciach SR s Maďarskom a Rakúskom sa od utorka (8. 4.) dočasne obnovujú kontroly. Potrvajú do 8. mája. Dôvodom je výskyt slintačky a krívačky u hovädzieho dobytka vo viacerých lokalitách v Maďarsku.

- Zamestnanci Slovenského hydrometeorologického ústavu varujú pred krízou, ktorá ohrozuje jeho odbornú integritu, prevádzkyschopnosť aj medzinárodné renomé. Adresovali preto otvorený list vedeniu, Ministerstvu životného prostredia SR, Úradu vlády SR a verejnosti.

- Investičným partnerom v systéme štátom podporovaného nájomného bývania by sa mala stať aj investičná spoločnosť Slovak Affordable Living SICAV.

- Za nežiaducu označilo Rusko japonskú mimovládnu organizáciu Združenie pre problematiku Severných území, ktorá lobuje za to, aby boli Japonsku vrátené štyri sporné ostrovy ležiace pri Hokkaide.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) by mohli využiť majetok z druhého piliera na investovanie do rozvoja slovenskej ekonomiky. Investovať by mohli do infraštruktúrnych projektov, ktoré prinesú Slovensku hospodársky alebo sociálny úžitok.

- Predstavitelia koaličného Hlasu-SD sú pripravení diskutovať na koaličnej rade aj o návrhu predsedu SNS Andreja Danka na zrušenie dane z finančných transakcií.

- Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR má nový štatút, ktorý zohľadňuje zmeny kompetenčného zákona.

- Slovensko súhlasí s uzavretím dohody o partnerstve medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi a členmi Organizácie afrických, karibských a tichomorských štátov (OAKTŠ). Súhlas s uzavretím dohody vyslovila vláda na svojom pondelkovom rokovaní.

- Na severe Grécka klesli v noci na pondelok teploty až o 20 stupňov Celzia a dostali sa do mínusových hodnôt. Na viacerých miestach vrátane mesta Solún dokonca snežilo.

- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) predloží na vládu zákon, ktorým chce umožniť dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS) investovať majetok z 2. piliera do infraštrukturálnych projektov.

- Prokurátorovi Generálnej prokuratúry (GP) SR sa v nedeľu (6.4.) v noci vyhrážali umiestnením bomby v byte. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka takéto prejavy neznášanlivosti dôrazne odmieta.

- Francúzska polícia zmarila prípravy teroristického útoku, ktorý sa mal odohrať podľa scenára podobného teroristickým atentátom z 13. novembra 2015. V súvislosti s týmto prípadom polícia zadržala dvoch mužov.

- Zbierka Deň narcisov určená na pomoc pacientom s rakovinou sa bude v uliciach Slovenska konať vo štvrtok 10. apríla. Prispieť inou formou sa dá už od pondelka.

- Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) uplynulý týždeň zasahovali pri požiaroch 231-krát, najviac v Košickom kraji (58). Celkovo vykonali 754 zásahov.

- Stredné školy zostanú v pondelok v dôsledku hrozieb v meste Duisburg v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko zatvorené, uviedla tamojšia polícia.

- Hokejisti Montrealu zvíťazili v noci na pondelok v zámorskej NHL na ľade Nashvillu 2:1 a posilnili si pozíciu v boji o play off.

- Ministri zahraničných vecí skupiny G7 spolu so šéfkou diplomacie EÚ Kajou Kallasovou vyjadrili v nedeľu hlboké znepokojenie nad nedávnymi rozsiahlymi vojenskými cvičeniami Číny v blízkosti Taiwanu, ktoré označili za provokáciu.

- Britské námorníctvo objavilo v mori pri pobreží Veľkej Británie niekoľko ruských špionážnych senzorov. Niektoré zariadenia sa našli na morskom dne, zatiaľ čo iné vyplavilo na breh.