Quantcast
< sekcia Ekonomika

Straty ukrajinského bankového sektora dosiahli 7,4 miliardy hrivien

Muž prepočítava ukrajinskú menu pred zmenárňou v Kyjeve. Foto: TASR/AP

Centrálna banka prognózuje, že pre vojnu ukrajinská ekonomika tento rok klesne minimálne o tretinu a inflácia prekročí 20 %.

Kyjev 24. mája (TASR) - Straty ukrajinského bankového sektora sa pre pokračujúcu vojnu prehlbujú. Bankový systém krajiny zaznamenal od januára do apríla 2022 čistú stratu 7,4 miliardy hrivien (237,38 milióna eur), uviedla ukrajinská centrálna banka. Dôvodom je nevyprovokovaná ruská invázia, ktorá sa začala 24. februára.

Banky si museli v apríli odložiť ďalších 11,2 miliardy UAH na krytie potenciálnych budúcich strát spojených s vojnou. V marci dali banky na rezervy na krytie strát takmer 15,8 miliardy UAH.

Ruská invázia poškodzuje ekonomiku a podnikateľskú aktivitu. Mnoho firiem a jednotlivcov preto nedokáže obsluhovať svoje dlhy, čo stiahlo ukrajinský bankový systém do prvej straty od roku 2017.

Podľa centrálnej banky sa rentabilita aktív v bankovom systéme, teda indikátor jeho ziskovosti, zhoršila na -1,11 % na konci apríla z -0,03 % na konci marca.

Centrálna banka prognózuje, že pre vojnu ukrajinská ekonomika tento rok klesne minimálne o tretinu a inflácia prekročí 20 %.

(1 EUR = 31,173 UAH)