Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Ekonomika

V. STROMČEK: Informačný systém výstavby bude reagovať na zmeny zákona

Na archívnej snímke Viktor Stromček Foto: TASR/Tomáš Halász

Prvú verziu nového stavebného zákona chce štátny tajomník predložiť ešte tento rok.

Bratislava 19. mája (TASR) – Informačný systém výstavby bude dostatočne flexibilný, aby vedel reagovať na zmeny legislatívy. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Viktor Stromček (Smer-SD) na dnešnom zasadnutí parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti. Opozícia totiž rezortu vyčíta, že ide budovať softvér za desiatky miliónov eur bez jasných pravidiel pre stavebné procesy. Stromček avizoval, že prvú verziu nového stavebného zákona chce predložiť ešte tento rok.

Poslanec za hnutie OĽaNO-NOVA Eduard Heger sa domnieva, že takýto postup je nelogický. „Teraz budovať tento systém bez toho, aby bolo jasne zadefinované, ako bude ten nový zákon vyzerať, si myslím z hľadiska programátorského, nejakého laického pohľadu, to si zarába na to, že čokoľvek sa teraz začne programovať, bude musieť byť preprogramované,“ upozornil.

„Sú dané rámce, na základe ktorých je možné tento softvér budovať. A, samozrejme, stavebný zákon, keď sa aj zmení za 20 rokov, vždy bude systém dostatočne flexibilný na to, aby reagoval na zmeny,“ oponoval mu Stromček. Zákon má vychádzať z pôvodne pripraveného, no neschváleného návrhu a získať podporu naprieč politickým spektrom. „Tie veci, ktoré boli rozumné, chceme implementovať a prídeme určite ešte tento rok s nejakým prvým návrhom tohto zákona,“ dodal.

Súťaž na informačný systém výstavby vyhlásil ešte bývalý šéf rezortu Ján Počiatek (Smer-SD). Systém má umožniť elektronickú komunikáciu a výmenu dokumentov v oblasti výstavby. Zjednoduší sa tak napríklad získavanie stanovísk či žiadostí o stavebné povolenie. Hoci je víťaz súťaže známy, zmluva ešte podpísaná nebola. Cenu zákazky ministerstvo odhadovalo na takmer 45 miliónov eur, pričom samotný softvér má stáť asi 20 miliónov eur, zvyšok tvorí prevádzka a údržba systému počas piatich rokov.

Nový minister Roman Brecely (nominant #Siete) dal projekt posúdiť osobitnej komisii, rovnako ako zákazku na atlas pasívnej infraštruktúry za ďalšie desiatky miliónov eur z eurofondov. Oba elektronické systémy sú navzájom prepojené. Atlas pasívnej infraštruktúry bude zhromažďovať informácie o inžinierskych sieťach a mal by sa pravidelne dopĺňať.

Opoziční poslanci kritizovali aj to, že ministerstvo nezverejnilo 3600-stranovú analýzu k tomuto projektu. Vypracovala ju spoločnosť KPMG za 1,5 milióna eur. Kto ju chcel doteraz vidieť, musel podpísať dohodu o mlčanlivosti. Poslanec Jozef Rajtár (SaS) argumentoval tým, že utajovanie IT tendrov je podľa uznesenia vlády z roku 2011 zlá a zneužívaná praktika. „Takéto dôvody na utajenie neobstoja. Napríklad sa vyhovárate na autorské práva. Na základe čoho ste to utajili?“ pýtal sa.

„Nie je problém, a to sme hovorili aj tretiemu sektoru, táto analýza nie je tajná. Ktokoľvek príde a podpíše dohodu o mlčanlivosti, bude mu sprístupnená. Tak isto sme sa dohodli aj s poslancami. Vedia o tom, že keď dokončíme verejné obstarávanie, štúdia bude zverejnená. Samozrejme, nie v rozsahoch, ktoré by sa týkali bezpečnosti z hľadiska IT systému, tieto časti zverejnené nebudú,“ priblížil Stromček.