Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. máj 2024Meniny má Dušan
< sekcia Ekonomika

Študenti a dôchodcovia oddnes cestujú vlakmi zadarmo

Ilustračné foto: TASR/František Iván

Podľa ministerstva dopravy si tieto novinky v osobnej železničnej doprave vyžiadajú náklady minimálne 13 miliónov eur.

Bratislava 17. novembra (TASR) - Oddnes môžu študenti do 26 rokov, dôchodcovia a seniori od 62 rokov cestovať vlakmi zadarmo. Do praxe totiž vstupuje opatrenie, ktoré v októbri prijala vláda.

Cestovanie zadarmo sa bude týkať tých spojov, ktoré zabezpečuje štát na základe zmluvy vo verejnom záujme. To znamená všetkých vnútroštátnych spojov s výnimkou InterCity (IC) vlakov. Pôjde o vlaky štátneho dopravcu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a tiež spoločnosti RegioJet na trase medzi Bratislavou a Komárnom.


Lístky zadarmo budú určené pre miesta v druhej triede
Vlak
Foto: TASR/František Iván

Nárok na ne budú mať všetky deti do 6 rokov, ktoré nebudú potrebovať žiaden lístok. Tiež študenti do 15 rokov, ktorí si budú musieť "kupovať" takýto bezplatný lístok na preukaz. Ten im vystavuje dopravca bezplatne.

Zároveň budú môcť zadarmo cestovať aj študenti denného štúdia do 26 rokov, ktorí budú tiež potrebovať lístky. Kúpia si ich buď na študentské preukazy vo forme čipovej karty vydávané školami, alebo na preukaz, ktorý im zdarma vystaví dopravca. Cestovať bezplatne budú môcť na akýkoľvek účel a na akejkoľvek trati, čiže nielen do školy, ale aj na súkromné cesty.

Dôchodcovia budú cestovať s lístkami

Súčasne budú môcť cestovať zadarmo vo vlakoch všetci seniori, ktorí dovŕšia vek 62 rokov a všetci poberatelia dôchodkov. To znamená starobní dôchodcovia, ale aj poberatelia predčasných starobných dôchodkov, vdovských, sirotských a invalidných.Jazdiť železničnou dopravou budú na lístky, ktoré získajú na bezplatne vydaný preukaz. Pre ľudí, čo dovŕšia 62 rokov, ich vydá dopravca na základe občianskeho preukazu. Poberateľom dôchodkov zase na základe dokladov, ktoré preukazujú priznanie daného dôchodku.

Zvyšuje sa kapacita vlakov
Ilustračné foto: TASR/Radovan Stoklasa

V súvislosti so spustením cestovania zadarmo zvýši ZSSK od pondelka kapacitu vlakov. Spoje sa tak predĺžia o desiatky vozňov a denne pribudne 11 nových diaľkových vlakov. Každý deň podľa hovorkyne dopravcu Jany Morháčovej sa v diaľkovej doprave zvýši počet miest na sedenie takmer o 7000 a v prímestskej doprave to bude necelých 5000 miest. Od polovice decembra pritom pribudne celkovo 103 nových vlakových spojení.Spoločnosť bude od pondelka denne nasadzovať 775 vozňov a 700 rušňov. Plné nasadenie čaká aj 35 nových eurovlakových súprav. V priebehu roka 2015 by ich malo byť spolu 61. Zároveň bude pre operatívne možnosti pripravených niekoľko desiatok zálohových vozňov v siedmich uzlových staniciach.

Na najväčších železničných staniciach sú podľa Morháčovej k dispozícii označené pokladnice, ktoré zabezpečujú len registráciu a vydávanie nulových cestovných lístkov. "Zvýšil sa počet pokladníkov, vlakvedúcich a rušňovodičov v službe," vymenovala. Súčasne stúpol aj počet pracovníkov v nepretržitej prevádzke Kontaktného centra ZSSK, ktorí telefonicky a na emailovej adrese info@slovakrail.sk odpovedajú na otázky cestujúcich.
Foto: TASR/Henrich Mišovič

Na piatich staniciach v Bratislave, Košiciach, Žiline, Banskej Bystrici a Prešove sú vo vybraných dňoch k dispozícii aj infopulty. Na nich sa môžu vybrané skupiny cestujúcich elektronicky registrovať pre bezplatnú prepravu.

Podľa ministerstva dopravy si tieto novinky v osobnej železničnej doprave vyžiadajú náklady minimálne 13 miliónov eur. S tými už počíta vládou schválený rozpočet na budúci rok. Prípadné ďalšie prostriedky zabezpečí rezort dopravy v rámci svojej kapitoly. Cestovanie zadarmo má podľa ministerstva pomôcť predovšetkým sociálne najohrozenejším skupinám.