Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 22. apríl 2025Meniny má Slavomír
< sekcia Ekonomika

Štúdia: Na dĺžku PN majú vplyv regionálne rozdiely aj mzdová úroveň

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Na dĺžku PN môže mať vplyv aj výška finančnej náhrady, pretože jej nízka suma rýchlejšie motivuje ľudí vrátiť sa do práce.

Bratislava 22. januára (TASR) - Dĺžku dočasnej práceneschopnosti (PN) ovplyvňujú regionálne rozdiely, mzdová úroveň aj výška finančnej náhrady. Slováci v roku 2023 v priemere maródovali 45 dní. Najdlhšie v okresoch Stará Ľubovňa, Čadca, Kežmarok, Stropkov, Michalovce, Poprad, Kysucké Nové Mesto či Sobrance, a to v rozmedzí od 60 do 69 dní. Vyplýva to z aktuálnej štúdie Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR, ktorá sa venuje problematike práceneschopnosti na Slovensku.

"Ak porovnáme desať okresov s najvyšším priemerným percentom PN a najdlhším trvaním PN, v oboch vystupujú okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto, Sobrance, Poprad, Kežmarok a Spišská Nová Ves. Tieto okresy sú však navzájom dosť odlišné. Preto je naozaj dôležité analyzovať príčiny stavu ešte predtým, než sa prijmú akékoľvek opatrenia, nieto ešte plošne platné pre celú SR," uviedla KOZ.

Na dĺžku PN môže mať vplyv aj výška finančnej náhrady, pretože jej nízka suma rýchlejšie motivuje ľudí vrátiť sa do práce. Problémom však podľa odborárov je aj to, že nízka finančná náhrada odrádza pracujúcich ísť sa liečiť, čo môže viesť k zvýšenému výskytu chronických chorôb a zvyšovaniu dĺžky priemernej PN. Rovnako to môže prispieť aj k znižovaniu produktivity firmy, keďže chorí zamestnanci nepodávajú v práci plnohodnotný výkon.

Ďalším faktorom je mzdová úroveň, keďže najmä v regiónoch s nižšími mzdami je pre zamestnancov výhodnejšie viac maródovať, nakoľko strata na zárobku nie je taká vysoká a dokážu ju kompenzovať napríklad aj znížením výdavkov na cestovanie do práce. Vyššia ochota nízkopríjmových Slovákov dať sa vypísať však automaticky neznamená podľa KOZ zneužívanie, rovnako ako nižšia ochota ľudí s vyššími príjmami dať sa vypísať na PN neznamená, že nemajú zdravotné problémy, ktoré by mali riešiť.

Na dĺžku PN a zdravie zamestnancov má tiež vplyv kombinácia vysokej miery práce na zmeny, zlé pracovné podmienky a nočné zamestnanie.

ONLINE: Sledujeme dianie po úmrtí pápeža Františka

Vo veku 88 rokov v pondelok zomrel pápež František. Teraz.sk prináša ONLINE najnovšie informácie v súvislosti s úmrtím hlavy katolíckej cirkvi.

,aktualizované 

- Osoby, ktoré boli v období od 1. januára 1966 do 31. decembra 2004 sterilizované v rozpore s právom v zdravotníckych zariadeniach na území Slovenskej republiky, by mohli byť jednorazovo finančne odškodnené.

- Predsedníčka Ústredného výboru nemeckých katolíkov (ZdK) Irme Stetterová-Karpová vyjadrila nádej, že ďalší pápež bude pokračovať v posolstve otvorenosti svojho zosnulého predchodcu Františka.

- Za „marketingový ťah“ označil v utorok šéf francúzskej diplomacie Jean-Noel Barrot veľkonočné prímerie v bojoch na Ukrajine vyhlásené ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR uzavrelo rámcovú dohodu na polepy policajných áut. V rámci nej na polepenie vozidiel môže vyčerpať najviac 142.000 eur bez DPH.

- Pápež František krátko pred svojím pondelňajším úmrtím napísal, že „smrť nie je koncom všetkého, ale začiatkom niečoho“.

- Vatikán v utorok zverejnil fotografie a videozábery zosnulého pápeža Františka v otvorenej rakve oblečeného v červenom ornáte s mitrou na hlave a ružencom v založených dlaniach.

- Švajčiarska garda odložila v súvislosti s úmrtím pápeža Františka slávnostnú prísahu svojich nových členov, ktorá bola plánovaná na 6. mája.

- Katarskí a egyptskí sprostredkovatelia predložili nový návrh na prímerie a následné ukončenie vojny v Pásme Gazy, uviedol to v pondelok palestínsky predstaviteľ oboznámený s rokovaniami o prímerí medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

- Ceny ropy v utorok ráno vyrovnali časť strát z predchádzajúceho dňa. K oživeniu prispeli náznaky pokroku v rokovaniach o iránskom jadrovom programe, hoci na trhu pretrváva neistota súvisiaca s colnou a menovou politikou Spojených štátov.

- Ruská novinárka Jekaterina Barabašová, ktorá kritizovala inváziu ruských vojsk na Ukrajinu, zrejme unikla z domáceho väzenia a je na úteku. Ruské úrady po nej vyhlásili pátranie.

- Najmenej traja ľudia utrpeli zranenia pri masívnom dronovom útoku ruských síl na ukrajinské čiernomorské prístavné mesto Odesa. Útok, ku ktorému došlo v pondelok večer, spôsobil viacero požiarov a poškodil civilnú infraštruktúru.

- Dnes bude prevažne oblačno, miestami prehánky. Teploty 18 až 23 stupňov C.

- Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania sa zúčastnia na pohrebe pápeža Františka v Ríme. Trump to potvrdil v pondelok na svojej sociálnej sieti Truth Social.

- Pri dopravnej nehode medzi obcami Medzibrod a Slovenská Ľupča, ku ktorej došlo popoludní, zomrelo maloleté dievča.

- Pápež František zomrel na mozgovú príhodu, ktorá spôsobila kómu a "nezvratné" zlyhanie srdca.

- Polícia upozornila na šíriaci sa podvod prostredníctvom SMS. Je podľa nej mimoriadne nebezpečný najmä preto, že pôsobí dôveryhodne.

- Muž v Bratislave v pondelok neprežil zrážku s nákladným vlakom. Polícia prípad vyšetruje a začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia.

- Po úmrtí pápeža Františka je svätopeterský stolec neobsadený. Počas obdobia známeho ako sedisvakancia vedenie rímskokatolíckej cirkvi preberá kolégium kardinálov.

- Vodiči sa na viacerých úsekoch slovenských ciest zdržia pre nehody. Situácia je najhoršia najmä na západnom a strednom Slovensku.