Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. marec 2024Meniny má Anežka
< sekcia Ekonomika

ŠÚ SR: Stavebná produkcia v auguste bola medziročne vyššia o 4,2 %

Ilustračné foto Foto: TASR

Rozhodujúca zložka, stavebné práce na domácom trhu, sa v auguste medziročne znížila o 1,6 %. V období pred pandémiou (v auguste 2019) dosahovali o takmer 21 % vyšší objem.

Bratislava 11. októbra (TASR) - Stavebná produkcia v auguste sa oproti minulému roku zvýšila, za úrovňou pred pandémiou naďalej zaostávala o takmer 16 %. Produkcia stavebných firiem v auguste dosiahla 502,3 milióna eur, medziročne bola vyššia o 4,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Medzimesačne (oproti júlu 2021) sa stavebná produkcia po zohľadnení sezónnych vplyvov zvýšila o 1,9 %.

Stavebná produkcia v auguste 2021 medziročne rástla len vďaka dvojnásobnému objemu prác v zahraničí. Pretrvávajúce zaostávanie domácej produkcie je dôsledkom nižších výkonov dominantnej novej výstavby, ako aj výstavby diaľnic a inžinierskych stavieb. Obe zložky dosiahli nižší výkon ako pred rokom a aj výrazne nižší ako pred dvoma rokmi.

Rozhodujúca zložka, stavebné práce na domácom trhu, sa v auguste medziročne znížila o 1,6 %. V období pred pandémiou (v auguste 2019) dosahovali o takmer 21 % vyšší objem. Pod tento stav sa podpísalo najmä medziročné zníženie objemu prác dominantnej novej výstavby (vrátane rekonštrukcií) o 4,8 %, ktorá tvorí viac ako dvojtretinový podiel z tuzemskej produkcie. Výraznejší prepad domácej produkcie stavbárov v auguste spomalil medziročne lepší výsledok druhej zložky - opravy a údržba, ktoré vzrástli o 3,7 %. Obe zložky však výrazne zaostávali za výkonmi spred dvoch rokov, nová výstavba o štvrtinu, opravy s údržbou o takmer 16 %.

Stavebné práce realizované v zahraničí sa zvýšili dvojnásobne, aktuálnym rastom o 92,4 % vysoko prekročili dosah minuloročného prepadu a presiahli aj objem pred prepuknutím pandémie (august 2019), a to o takmer dve tretiny. Na celkovej stavebnej produkcii však tvorili podiel 11,3 % a sú podielovo menej významné.