Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 2. október 2023Meniny má Levoslav
< sekcia Ekonomika

Sunak: Opätovné prerokovanie dohody o brexite je vylúčené

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Kancelária premiéra uviedla, že otvorenie rokovaní je vylúčené a Sunak sa bude namiesto toho usilovať o maximalizáciu príležitostí v rámci platnej dohody.

Londýn 18. septembra (TASR) - Britský premiér Rishi Sunak vylúčil opätovné prerokovanie obchodnej dohody s Európskou úniou (EÚ) po brexite po tom, ako predseda opozičnej Labouristickej strany Keir Starmer prisľúbil, že sa bude usilovať o jej zlepšenie. Kancelária premiéra v pondelok uviedla, že otvorenie rokovaní je vylúčené a Sunak sa bude namiesto toho usilovať o maximalizáciu príležitostí v rámci platnej dohody. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Líder labouristov vyhlásil, že ak jeho strana vyhrá nadchádzajúce parlamentné voľby, bude sa usilovať o prehĺbenie obchodných väzieb s EÚ. Dohodu o brexite, ktorú podpísal bývalý premiér Boris Johnson, čaká v roku 2025 prvé preskúmanie.

"Nechceme nijakým spôsobom, v žiadnej podobe ani forme znovu prehodnocovať minulosť alebo ju otvárať," uviedol premiérov hovorca. Vláda berie na vedomie, že v zmysle zákona musí dohodu v stanovenom termíne preskúmať, sedem rokov po referende o brexite však nemá záujem znova otvárať spory z minulosti, dodal.

Starmer uviedol, že verí v možnosť vyrokovania oveľa lepšej dohody, pričom zdôraznil, že návrat k colnej únii a spoločnému trhu s európskym blokom považujú labouristi za vylúčený.