Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Ekonomika

ŠÚSR: Nálada v ekonomike sa zlepšuje, je najvyššie za 9 mesiacov

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Sezónne očistený indikátor dôvery v službách vzrástol o 3,7 bodu na hodnotu 10,7. Nárast bol vo všetkých troch čiastkových ukazovateľoch - podnikateľskej situácii, dopyte aj v očakávanom dopyte.

Bratislava 30. januára (TASR) - Ekonomická nálada na Slovensku sa mierne zlepšuje. Indikátor ekonomického sentimentu (IES) v januári vzrástol o 0,4 na 96,7 bodu, čo bola jeho najvyššia hodnota za deväť mesiacov. K zlepšeniu došlo pri štyroch z piatich jeho zložiek. Oproti minulému roku bola ekonomická nálada priaznivejšia o 6,2 bodu, za dlhodobým priemerom aktuálne zaostáva o 4,9 bodu, informoval v utorok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Indikátor dôvery v priemysle v januári ako jediný klesol, a to o 3,6 bodu na hodnotu -8,3. "Vývoj indikátora ovplyvnil hlavne pokles očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace a pokles objednávok. Pesimistickí boli predovšetkým podnikatelia vo výrobe elektrických zariadení a dopravných prostriedkov," priblížili štatistici.

Sezónne očistený indikátor dôvery v službách vzrástol o 3,7 bodu na hodnotu 10,7. Nárast bol vo všetkých troch čiastkových ukazovateľoch - podnikateľskej situácii, dopyte aj v očakávanom dopyte. Situácia sa najvýraznejšie zlepšila vo finančných a poisťovacích činnostiach. Dopyt za posledné tri mesiace najviac vzrástol v ostatných službách, jeho zvýšenie v nasledujúcich troch mesiacoch predpokladajú ubytovacie a stravovacie služby.

Optimizmus slovenských spotrebiteľov z konca vlaňajška pokračoval podľa ŠÚ SR aj v prvom mesiaci nového roka. Indikátor spotrebiteľskej dôvery sa medzimesačne zvýšil o 3 body na -11,9, čím presiahol dlhodobý priemer o 8,3 bodu. "Spotrebitelia boli optimistickejší pri všetkých štyroch zložkách indikátora. Najväčšie očakávania majú pri tvorbe úspor. Pozitívnejšie vidia aj vývoj celkovej hospodárskej situácie, nezamestnanosti, ako aj vývoj finančnej situácie domácností," doplnili štatistici.

Indikátor dôvery v obchode stúpol oproti decembru o 1 bod na hodnotu 7,7. Respondenti hodnotili pozitívne súčasný trend podnikateľských aktivít a očakávajú zvýšenie počtu zamestnancov, a to najmä v maloobchode v nešpecializovaných predajniach.

"Sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve v januári medzimesačne vzrástol o 1 bod na hodnotu -8. K zvýšeniu došlo vplyvom priaznivejších hodnotení očakávanej zamestnanosti v podnikoch uskutočňujúcich výstavbu budov a špecializované stavebné práce," dodal ŠÚ SR.