Quantcast
< sekcia Ekonomika

Švajčiarsky výrobca hodiniek Swatch sa za minulý rok vrátil k zisku

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Výrazne sa obmedzilo cestovanie, čo pocítili najmä predajcovia luxusného tovaru v Európe, ktorým tržby pomáhali v predchádzajúcich rokoch nahor ťahať čínski turisti.

Zürich 25. januára (TASR) - Švajčiarska spoločnosť Swatch oznámila za minulý rok návrat k zisku. Umožnilo to zotavovanie ekonomík z útlmu v roku 2020 a uvoľnenie protipandemických opatrení, ktoré zvýšilo dopyt po šperkoch a hodinkách.

Najväčší výrobca hodiniek na svete v utorok informoval, že za rok 2021 dosiahol čistý zisk 765 miliónov švajčiarskych frankov (742,14 milióna eur). Na porovnanie, v roku 2020 sa firma prepadla do straty 51 miliónov CHF po zisku 730 miliónov CHF v roku 2019. Hospodárske výsledky v roku 2020 výrazne ovplyvnil nástup pandémie nového koronavírusu a s ním spojené zatváranie neesenciálnych obchodov po celom svete. Výrazne sa obmedzilo cestovanie, čo pocítili najmä predajcovia luxusného tovaru v Európe, ktorým tržby pomáhali v predchádzajúcich rokoch nahor ťahať čínski turisti.
Na archívnej snímke sú hodinky značky Swatch v predajni vo švajčiarskom Zürichu.
Foto: TASR/AP

Prevádzkový zisk dosiahol 1,02 miliardy CHF oproti 52 miliónom CHF v predchádzajúcom roku. Vrátil sa tak na úroveň z predpandemického roka 2019.

Tržby sa zvýšili o 30,7 % na 7,31 miliardy CHF a v prípade nezapočítania kurzových vplyvov rast tržieb dosiahol 29,6 %. Čo sa týka tohto roka, Swatch informoval, že očakáva rast tržieb o dvojciferné hodnoty.

(1 EUR = 1,0308 CHF)