Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Ekonomika

Svetová banka: Obnova Ukrajiny si vyžiada viac než 410 miliárd USD

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Svetová banka oznámila, že na základe novej prognózy dosiahnu náklady na obnovu Ukrajiny približne 411 miliárd USD (381,08 miliardy eur).

Washington 22. marca (TASR) - Rekonštrukcia a obnova vojnou zničenej Ukrajiny si vyžiada viac než 410 miliárd USD. Uviedla to v stredu Svetová banka (SB), ktorá vychádza z prognózy vypracovanej spoločne s ukrajinskou vládou, Organizáciou Spojených národov a Európskou komisiou. Najnovšia prognóza predstavuje sumu o vyše 60 miliárd USD vyššiu, než predstavoval odhad spred šiestich mesiacov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Svetová banka oznámila, že na základe novej prognózy dosiahnu náklady na obnovu Ukrajiny približne 411 miliárd USD (381,08 miliardy eur). V septembri minulého roka boli náklady vyčíslené na 349 miliárd USD.

Najnovší odhad predpokladá, že Kyjev bude len v tomto roku potrebovať na prioritné investície do obnovy približne 14 miliárd USD. "Energetická infraštruktúra, bývanie, kritická infraštruktúra, ekonomika a humanitárne odmínovanie sú v tomto roku našimi piatimi prioritami," povedal ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. Zároveň dodal, že uvedené údaje nezahrnujú škody na infraštruktúre, domoch a podnikoch na okupovaných územiach. Akonáhle sa ich podarí oslobodiť, ukrajinské úrady začnú v týchto oblastiach s rekonštrukčnými prácami.

Najnovšia suma 411 miliárd USD predstavuje 2,6-násobok odhadovaného hrubého domáceho produktu (HDP) Ukrajiny za rok 2022. Najvyššie náklady si podľa Svetovej banky vyžiada rekonštrukcia v oblasti dopravy, za ňou nasleduje bývanie a energetika. "Obnova Ukrajiny bude trvať niekoľko rokov," povedala viceprezidentka Svetovej banky pre Európu a Strednú Áziu Anna Bjerdeová, podľa ktorej budú potrebné okrem verejného sektora aj vysoké investície zo strany súkromného sektora.

Správa zverejnená v stredu zároveň uvádza, že odhad nákladov na obnovu Ukrajiny "je potrebné považovať za minimum, keďže s pokračovaním vojny sa náklady budú ďalej zvyšovať". Na druhej strane, škody mohli byť ešte vyššie, na odhadovanej úrovni ich zatiaľ drží fakt, že najväčšie škody sú na územiach, ktoré už predtým boli bojmi výrazne poškodené.

(1 EUR = 1,0785 USD)