Quantcast
< sekcia Ekonomika

Svetová banka očakáva v roku 2022 spomalenie rastu globálnej ekonomiky

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Rýchle šírenie variantu omikron nového koronavírusu podľa SB signalizuje, že pandémia zrejme bude v najbližšom čase naďalej narušovať ekonomickú aktivitu.

Washington 11. januára (TASR) - Svetová banka (SB) počíta v tomto roku s výrazným spomalením rastu globálnej ekonomiky.

Globálnu ekonomiku podľa SB po silnom oživení v roku 2021 čaká výrazné spomalenie. Medzi dôvody patria nové koronavírusové varianty, nárast inflácie, dlhu a príjmovej nerovnosti. Toto spomalenie môže ohroziť zotavovanie rozvíjajúcich sa a rozvojových ekonomík, varovala SB vo svojej aktuálnej správe o vyhliadkach svetovej ekonomiky Global Economic Prospects.

SB očakáva, že tempo expanzie svetovej ekonomiky sa tento rok zníži na 4,1 % z 5,5 % v minulom roku a na 3,2 % v roku 2023. Predpoveď pre rok 2021 rovnako ako pre tento rok je o 0,2 percentuálneho bodu nižšie v porovnaní s júnovými prognózami SB.

Rýchle šírenie variantu omikron nového koronavírusu podľa SB signalizuje, že pandémia zrejme bude v najbližšom čase naďalej narušovať ekonomickú aktivitu. Navyše, výrazné spomalenie expanzie vo veľkých ekonomikách vrátane USA a Číny bude mať negatívny vplyv na externý dopyt v rozvíjajúcich sa a rozvojových ekonomikách. A to práve v čase, keď vlády v mnohých rozvíjajúcich sa ekonomikách nemajú dostatok priestoru na stimuly. Toto spoločne so zhoršením pandemickej situácie, pokračujúcimi problémami v rámci dodávateľských reťazcov, inflačnými tlakmi a zvýšenou finančnou zraniteľnosťou v mnohých regiónoch môže zvýšiť riziko tvrdého pristátia, varovala SB.

Rozvinuté ekonomiky podľa SB tento rok expandujú o 3,8 % a v roku 2023 o 2,3 % po 5 % v minulom roku. Aj napriek zvoľneniu bude rast dostatočný na to, aby sa produkcia a investície v týchto ekonomikách obnovili a z hľadiska trendu sa dostali na úroveň spred pandémie. Rast rozvíjajúcich sa a rozvojových ekonomík sa spomalí na 4,6 % v roku 2022 a na 4,4 % v roku 2023 zo 6,3 % v roku 2021. Podľa SB sa rozvinuté ekonomiky do roku 2023 plne zotavia, ale rozvíjajúce sa a rozvojové ekonomiky zostanú 4 % pod predpandemickým trendom.

SB znížila prognózu rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Spojených štátov v roku 2021 o 1,2 percentuálneho bodu na 5,6 %. V tomto roku počíta s expanziou o 3,7 % (namiesto 4,2 %) a v roku 2023 o 2,6 %.

Ekonomika eurozóny podľa SB tento rok vzrastie o 4,2 % a v roku 2023 o 2,1 % po expanzii o 5,2 % (pôvodne 4,2 %) v minulom roku. Predpoveď na tento rok je o 0,3 percentuálneho bodu nižšia v porovnaní s júnovou prognózou a na budúci rok o 0,2 percentuálneho bodu.

Japonský HDP si podľa SB tento rok polepší o 2,9 % a v roku 2023 o 1,2 % po zvýšení o 1,7 % v roku 2021.

Tempo expanzie čínskeho HDP sa spomalí v tomto roku na 5,1 % z 8 % (pôvodne 8,5 %) v minulom roku. V roku 2023 sa potom tempo rastu mierne zrýchli na 5,3 %.