Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Ekonomika

Svetový deň oceánov: EÚ upozorňuje na stav rybných populácii

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk - Barbora Michalíková

Z oznámenia EK vyplýva, že rybárske spoločenstvá sú postihnuté zmenou klímy, čo vedie k neistote v dôsledku klesajúcej dostupnosti rýb, od ktorých závisí ich živobytie.

Brusel 7. júna (TASR) - Európska komisia (EK) v piatok pripomenula, že 8. júna je Svetový deň oceánov a pri tejto príležitosti prijala oznámenie "Udržateľný rybolov v EÚ: súčasný stav a smerovanie na rok 2025". Upozorňuje v ňom, že je potrebné vyvinúť väčšie úsilie na zabezpečenie odolnosti odvetvia rybárstva a dlhodobej udržateľnosti kľúčových druhov rýb vo všetkých morských oblastiach.

Komisia spresnila, že oceány zohrávajú kľúčovú úlohu pri regulácii klímy, poskytujú viac kyslíka ako všetky lesy dohromady a sú nevyhnutné pri riešení globálnych výziev, akými sú potravinová bezpečnosť, energia a zelený prechod.

Podľa správy EK však teploty oceánov, najväčších zachytávačov uhlíka na planéte, nikdy neboli vyššie a morský život mizne bezprecedentným tempom. EÚ tvrdí, že vidieť sľubný pokrok v ochrane oceánov. Vlani v júni bola prijatá historická dohoda o ochrane a trvalo udržateľnom využívaní morskej biologickej diverzity na šírom mori (dohoda BBNJ), za ktorú Európsky parlament zahlasoval 24. apríla tohto roku a EÚ je o krok bližšie k ratifikácii tejto dohody.

Treba však vyvinúť diplomatické úsilie a dosiahnuť počet šesťdesiatich ratifikácií dohody, aby dohoda vstúpila do platnosti na celom svete. Cieľom EÚ je dosiahnuť tento stav do konferencie OSN o oceáne v júni 2025 vo Francúzsku.

V oznámení o rybolove založenom na nezávislých vedeckých hodnoteniach EK načrtla usmernenia týkajúce sa rybolovných možností na rok 2025. Návrhy, ktoré sa majú prijať po lete, sa zamerajú na zachovanie populácií rýb, ktoré už dosiahli udržateľnú úroveň a na pomoc pri obnove iných populácií.

Komisia zdôraznila, že populácie rýb v severovýchodnom Atlantiku sú v priemere v zdravom rozsahu, čo znamená, že rozhodnutia EÚ v oblasti riadenia udržateľného rybárstva a úsilie rybárov sa vyplácajú. Viaceré druhy, ktoré sú dôležité na zaistenie rovnováhy ekosystémov, sú však stále ohrozené.

V Stredozemnom a Čiernom mori sa populácie rýb stávajú pomaly zdravšími, avšak rybolovná úmrtnosť je príliš vysoká. Hoci miera úhynu pri rybolove je na najnižšej úrovni, stále je o 20 % vyššia ako odporúčaná miera udržateľnosti. Na úplnú obnovu kľúčových druhov rýb je potrebné väčšie odhodlanie a úsilie.

Mimoriadne znepokojujúca je situácia v Baltskom mori, kde populácie rýb naďalej klesajú. Štyri z desiatich druhov rýb v Baltskom mori nie sú cielené úlovky a vyhadzujú sa ako vedľajší úlovok. Komisia bude hľadať riešenie existujúcich príčin tohto stavu v snahe zlepšiť stav rybných ekosystémov v Baltskom mori. Členské štáty by mali pokračovať v úsilí zvrátiť túto situáciu úplným vykonávaním právnych predpisov EÚ.

Z oznámenia EK vyplýva, že rybárske spoločenstvá sú postihnuté zmenou klímy, čo vedie k neistote v dôsledku klesajúcej dostupnosti rýb, od ktorých závisí ich živobytie. Okrem toho nezákonný, nenahlásený a neregulovaný rybolov ovplyvňuje prístup rybárov k dostatočným zdrojom. Na boj proti nemu treba vyvinúť väčšie úsilie a zaistiť súlad s ochrannými a kontrolnými opatreniami vrátane tých, ktoré sa týkajú krajín mimo EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.