Quantcast
< sekcia Ekonomika

DRUCKER: Efektívnym bojom proti spotrebe antibiotík je očkovanie

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ bude hľadať i riešenia, ako posilniť národné iniciatívy zamerané na zdravý životný štýl.

Bratislava/Brusel 12. júla (TASR) - Efektívnym bojom proti nadmernej spotrebe antibiotík a rozširujúcej sa odolnosti voči týmto liekom je podľa ministra zdravotníctva SR Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) očkovanie. "Preto aj s prihliadnutím na súčasný trend antivakcinačných kampaní sme sa rozhodli otvoriť túto tému aj na neformálnom zasadnutí Rady pre zdravotníctvo v októbri v Bratislave," povedal dnes Drucker v Bruseli počas híringu pred členmi Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a potravinovú bezpečnosť (ENVI) Európskeho parlamentu. Antimikrobiálna rezistencia je podľa ministra globálnou zdravotnou hrozbou.

Slovensko v oblasti zdravotníctva nadviaže na aktivity holandského predsedníctva. Predovšetkým v téme nedostatku dostupnosti liekov. "Budeme tiež pokračovať v diskusii o spolupráci v boji proti tuberkulóze," povedal Drucker. Aktuálnou témou bude i zvyšujúci sa výskyt nadváhy a obezity v Európe. "Preto treba apelovať na zníženie nadmerného príjmu energie, nasýtených tukov, transmastných kyselín, cukru a soli v potravinách. Komisia a členské štáty EÚ už identifikovali najdôležitejšie oblasti, ktoré sú spojené s výživou a životným štýlom, je nevyhnutné o nich diskutovať," uviedol Drucker.

Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ bude hľadať i riešenia, ako posilniť národné iniciatívy zamerané na zdravý životný štýl. Tiež chce hľadať možnosti na zníženie rizikových faktorov chronických neinfekčných chorôb. Účinný spôsob na ich znižovanie má byť takzvaná reformulácia potravín.

Slovensko chce v rámci predsedníctva organizovať odborné konferencie. Napríklad na tému Alzeimerova choroba a riešenie vedeckých, zdravotných a sociálnych aspektov demencie, keďže podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) až 35 percent európskej populácie trpí poruchami mozgu.