Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Ekonomika

Tempo poklesu tržieb v maloobchode sa v apríli zrýchlilo na 10,1 %

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk - Hana Štefánková

Druhým najvýraznejším vplyvom bolo pätinové zníženie tržieb v predajniach s ostatným tovarom pre domácnosť, kam patria hobymarkety, predajne nábytku či spotrebnej elektroniky.

Bratislava 6. júna (TASR) - Medziročný úbytok tržieb v maloobchode pokračoval aj v apríli 2023. Tempo poklesu sa zrýchlilo na 10,1 %, čo je najväčší pokles od februára 2021. Medziročný prepad tržieb nastal až pri šiestich z deviatich sledovaných zložiek maloobchodu. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Na celkový výsledok odvetvia najvýznamnejšie vplýval pokles tržieb v hyper- a supermarketoch (nešpecializované predajne) o 9,8 %, ktoré sú s viac ako 40-percentným podielom na celkových tržbách odvetvia najvýznamnejšou zložkou maloobchodného predaja.

Druhým najvýraznejším vplyvom bolo pätinové zníženie tržieb v predajniach s ostatným tovarom pre domácnosť, kam patria hobymarkety, predajne nábytku či spotrebnej elektroniky. V špecializovaných predajniach s ostatným tovarom, napríklad s obuvou, textilom či drogériou tržby klesli o 8,6 %, v zásielkovom predaji a predaji mimo predajní o 13,6 %.

Tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov sa medziročne zvýšili o 18,3 %. Tržby rástli najmä v predaji motorových vozidiel o 24,3 %, mierny pokles sa prejavil len v predaji dielov a príslušenstva vozidiel. Vo veľkoobchode sa znížili tržby druhý mesiac po sebe, pričom sa tempo poklesu zrýchlilo na takmer 9 %. Minuloročnú úroveň rovnakého mesiaca mierne prekonali aj tržby reštaurácií a pohostinstiev o 3 %, tržby v ubytovaní boli vyššie o 26,1 %, pričom tempo ich rastu klesalo už štvrtý po sebe idúci mesiac.

Tržby za apríl v porovnaní s marcom zaznamenali dvojciferný pokles vo veľkoobchode, do 5 % sa znížili v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev, v maloobchode a ubytovaní. Stagnovali v predaji a oprave motorových vozidiel.

Od januára do apríla 2023 boli tržby takmer o pätinu vyššie v predaji a oprave motorových vozidiel, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 16,3 % a v ubytovaní takmer o polovicu. Tržby poklesli v maloobchode o 5 % a veľkoobchode približne o 1 %.