< sekcia Ekonomika

Kremeľ nemá konkrétne informácie o stretnutí Putina s Mayovou v Osake

Na archívnej snímke ruský prezident Vladimir Putin a odchádzajúca britská premiérka Theresa Mayová. Foto: TASR/AP

Mayová sa s Putinom stretla vlani na novembrovom summite G20 v Argentíne, kde k nej ruský prezident neformálne pristúpil.

Londýn 17. júna (TASR) - Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok uviedol, že nemá žiadne konkrétne informácie o možnom stretnutí ruského prezidenta Vladimira Putina s britskou premiérkou Theresou Mayovou.

Peskov reagoval na správy, ktoré sa objavili v niektorých médiách a obsahovali tvrdenie, že Londýn má v úmysle "rozmraziť" vzťahy s Moskvou a v tejto súvislosti zvažuje ako možnú platformu na stretnutie Putina s Mayovou kuloáry summitu G20 v japonskej Osake.

Hovorca Kremľa novinárom pripomenul, že Putin máva schôdzky s britskými podnikateľmi, na ktorých sa hovorí aj o "absurdnosti situácie", keď sú vzťahy medzi Ruskom a Britániou na takej zlej úrovni. "Podstatné je, že to protirečí záujmom tohto biznisu - ruského i britského," zdôraznil Peskov.

Britský denník The Times napísal, že Mayová zvažuje osobné stretnutie s ruským prezidentom v snahe o začatie otepľovania vo vzájomných vzťahoch ešte pred nástupom nového britského premiéra, ktorý ju v úrade už čoskoro vystrieda.

Noviny uviedli, že stretnutie Mayovej s Putinom sa uskutoční jedine vtedy, ak bude jasný účel tohto stretnutia.

Mayová sa s Putinom stretla vlani na novembrovom summite G20 v Argentíne, kde k nej ruský prezident neformálne pristúpil.

Agentúra Reuters pripomenula, že diplomatické vzťahy medzi Ruskom a Britániou sa dostali na najnižšiu úroveň za uplynulé desaťročia po útoku na bývalého agenta ruskej vojenskej rozviedky Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju. Oboch otrávili v marci 2018 v anglickom meste Salisbury.

Londýn po otrave vyhlásil, že voči Skripaľovcom bola použitá vojenská nervovoparalytická látka novičok, vyrobená v Rusku, a pokus o vraždu "takmer určite" schválil Kremeľ. Rusko svoju účasť na útoku v Salisbury odmieta.

Európski spojenci a Spojené štáty sa následne priklonili k Mayovej postoju a nariadili najrozsiahlejšie vyhostenie ruských diplomatov od obdobia studenej vojny. Moskva vzápätí oznámila vyhostenie diplomatov západných.

Summit G20 v japonskej Osake (28.-29. júna) bude pravdepodobne Mayovej poslednou medzinárodnou vrcholovou schôdzkou v úrade premiérky, píše britský denník The Guardian.