Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Ekonomika

E. Tomáš: Budúci rok sa vyplatí 13. dôchodok v plnej priemernej výške

Na snímke vľavo predseda vlády SR Robert Fico (SMER-SD) a vpravo minister práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Erik Tomáš (HLAS-SD) rokujú počas spoločného stretnutia na pôde rezortu práce v Bratislave v pondelok 30. októbra 2023. Foto: TASR Jakub Kotian

Od prvého dňa vo funkcii, pretože si uvedomujem, že je tu časový stres, som rozbehol rokovania o 13. dôchodku, ktorý sme sľubovali v predvolebnej kampani, uviedol Erik Tomáš.

Bratislava 30. októbra (TASR) - Poberatelia akejkoľvek formy dôchodku dostanú vyplatený 13. dôchodok v roku 2024 v plnej výške tohto priemerného dôchodku za predchádzajúci rok. Zmenu by mohol parlament schváliť počas prvých troch mesiacov budúceho roka. Na tlačovom vyhlásení to po oficiálnom uvedení do funkcie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny uviedol Erik Tomáš (Hlas-SD).

"Od prvého dňa vo funkcii, pretože si uvedomujem, že je tu časový stres, som rozbehol rokovania o 13. dôchodku, ktorý sme sľubovali v predvolebnej kampani. Dohodli sme sa, že budúci rok bude vyplatený 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku za tento rok,"
uviedol Tomáš s tým, že detaily by mali predstaviť v najbližších dňoch.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) pripomenul, že 13. dôchodok v plnej výške bol schválený vo februári 2020, krátko pred parlamentnými voľbami. "Povedal som ministrovi práce, že mám záujem, aby právna úprava, ktorá garantuje 13. dôchodok v plnej výške, bola uplatnená a zrealizovaná v Národnej rade SR v prvých troch mesiacoch budúceho roka," povedal Fico. Ak by Tomáš predložil do programového vyhlásenia dosiahnutie tohto cieľa v roku 2024, premiér by takýto krok podporil.Ďalšou z priorít rezortu práce je podľa Tomáša pomoc ľuďom na východe Slovenska, ktorých zasiahlo zemetrasenie. Fico aj Tomáš vyhlásili, že sa stretnú s predsedom Prešovského kraja a so zainteresovanými starostami či primátormi dotknutých miest, aby reagovali na ich požiadavky.

"Musíme okamžite pomôcť ľuďom na východnom Slovensku, zasiahnutým zemetrasením. Spustili sme program humanitárnej pomoci domácnostiam a samosprávam na východnom Slovensku v postihnutých obciach,"
dodal Tomáš s tým, že cez úrady práce doručujú domácnostiam príspevok v maximálnej výške 800 eur. Obce môžu požiadať o poskytnutie príspevku v maximálnej výške 15.000 eur. Z tejto pomoci môžu financovať potraviny, hygienické potreby či stavebný materiál.