Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 9. jún 2023Meniny má Stanislava
< sekcia Ekonomika

Toyota si za rok 2022 udržala post najväčšej automobilky sveta

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Automobilka v pondelok uviedla, že za rok 2022 predala takmer 10,5 milióna vozidiel, čo v porovnaní s rokom 2021 predstavuje pokles o 0,1 %.

Tokio 30. januára (TASR) - Japonská automobilka Toyota oznámila za minulý rok predaj viac než 10 miliónov vozidiel. Aj keď objem predaja oproti predchádzajúcemu roku mierne klesol, spoločnosť si udržala pozíciu najväčšej automobilky sveta, už tretí rok po sebe. TASR o tom informuje na základe správ agentúry Reuters a portálu teletrader.

Automobilka v pondelok uviedla, že za rok 2022 predala takmer 10,5 milióna vozidiel, čo v porovnaní s rokom 2021 predstavuje pokles o 0,1 %. Výsledky firmy, ktoré jej umožnili potvrdiť pozíciu lídra, pozitívne ovplyvnili zahraničné trhy. Na nich predaj áut celej skupiny, vrátane divízie nákladných vozidiel Hino Motors a malých áut značky Daihatsu, dosiahol rekordných 8,6 milióna vozidiel. Predaj v zahraničí tak pomohol kompenzovať pokles predaja na domácom trhu o 9,6 % na 1,9 milióna.

Druhá najväčšia automobilka sveta, nemecký Volkswagen, začiatkom januára oznámila za minulý rok predaj 8,3 milióna vozidiel. To je najnižší objem predaja za viac než desaťročie. Nemeckú firmu negatívne ovplyvnila prísna pandemická politika Pekingu, ktorej súčasťou boli časté a dlhotrvajúce lockdowny, ako aj vojna na Ukrajine, ktorá narušila dodávateľské reťazce.

Aj keď i Toyota má určité problémy s dodávkami komponentov, najmä čipov, firma uviedla, že dopyt v Ázii, zvýšenie produkčnej kapacity a optimalizácia na ázijskom a severoamerickom trhu jej pomohli zvýšiť celosvetovú produkciu v roku 2022 o 5,3 %. Čo sa týka produkčných vyhliadok na obchodný rok 2022/2023, ktorý sa skončí v marci, Toyota v novembri pôvodnú prognózu revidovala smerom nadol. Pôvodne počítala s produkciou 9,7 milióna vozidiel, teraz očakáva, že za dané obdobie vyrobí 9,2 milióna áut.