< sekcia Ekonomika

Trump je pripravený zaviesť ďalšie clá na čínsky tovar za 267 mld. USD

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Washington už clá na niektoré čínske produkty zaviedol, a to v dvoch kolách, najskôr v júli a potom v auguste, spolu na tovar za 50 miliárd USD.

Washington 7. septembra (TASR) - Americký prezident Donald Trump varoval, že okrem dovozných ciel na čínsky tovar v hodnote 200 miliárd USD (172,19 miliardy eur), o čom by sa malo rozhodnúť čoskoro, je pripravený uvaliť dovozné clá na ďalšie čínske výrobky v ešte vyššej hodnote. Ak by sa tak stalo, USA by uplatňovali dovozné clá prakticky na všetok tovar, ktorý Čína ročne do Spojených štátov vyvezie.

Ako Trump vyhlásil, k zavedeniu ciel na tovar za 200 miliárd USD by mohlo dôjsť už čoskoro. "Do určitej miery to bude závisieť od Číny," uviedol. Okrem toho má však pripravené aj clá na tovar za ďalších 267 miliárd USD. V minulom roku pritom doviezli USA z Číny tovar za 505 miliárd USD.

Washington už clá na niektoré čínske produkty zaviedol, a to v dvoch kolách, najskôr v júli a potom v auguste, spolu na tovar za 50 miliárd USD. Čína vždy odpovedala odvetnými clami, a to v rovnakom rozsahu.

Obdobie na podávanie pripomienok k Trumpovmu plánu uvaliť clá na čínsky tovar za 200 miliárd USD sa skončilo vo štvrtok (6.9.). Clá sú predbežne plánované vo výške desať a 25 %.

Podľa ekonomického poradcu Bieleho domu Larryho Kudlowa musí americká administratíva najskôr pripomienky posúdiť a až potom prezident o clách rozhodne. Úrad amerického obchodného splnomocnenca dostal do štvrtka takmer 6000 pripomienok.

(1 EUR = 1,1615 USD)