Quantcast
< sekcia Ekonomika

Tržby švédskej firmy Ericsson vzrástli o viac než desatinu

Na archívnej snímke z 31. marca 2019 je stánok švédskeho výrobcu sieťových zariadení Ericsson na veľtrhu v nemeckom meste Hannover. Foto: TASR/AP

Švédska firma zároveň upozornila, že v súvislosti s jej vyšetrovaním podozrenia z korupcie v Iraku nevylučuje pokutu zo strany USA. Výšku pokuty však Ericsson zatiaľ nevie odhadnúť.

Štokholm 14. apríla (TASR) - Švédsky výrobca telekomunikačných zariadení Ericsson oznámil za 1. štvrťrok pokles zisku o takmer desatinu, na druhej strane, tržby sa o viac než desatinu zvýšili a prekonali očakávania trhov. TASR o tom informuje na základe správ agentúry Reuters a portálu RTTNews.

Čistý zisk spoločnosti dosiahol za 1. štvrťrok 2,9 miliardy švédskych korún (280,67 milióna eur). Oproti rovnakému obdobiu minulého roka to predstavuje pokles o 9,4 %.

Na druhej strane, celkové tržby sa zvýšili o 11 % na 55,1 miliardy SEK. Prekonali tak očakávania trhov, ktoré počítali s rastom tržieb na 53,36 miliardy SEK.

Vzrástli aj organické tržby, a to o 3 %. Podporili ich najmä výsledky divízie Siete (Networks) v Európe, v Severnej a Latinskej Amerike.

Švédska firma zároveň upozornila, že v súvislosti s jej vyšetrovaním podozrenia z korupcie v Iraku nevylučuje pokutu zo strany USA. Výšku pokuty však Ericsson zatiaľ nevie odhadnúť.

Švédska spoločnosť v minulých mesiacoch zverejnila, že vo svojej irackej divízii objavila nezrovnalosti, ktoré naznačujú, že zamestnanci divízie platili teroristickej organizácii ISIS. V reakcii na túto správu zaznamenali akcie Ericssonu za posledné dva mesiace pokles.

Ericsson okrem toho začiatkom tohto týždňa oznámil, že na neurčito pozastaví svoje aktivity v Rusku. Spoločnosť tak reaguje na vývoj udalostí na Ukrajine po tom, ako koncom februára Rusko Ukrajinu napadlo. V súvislosti s týmto rozhodnutím firma vyčlení za 1. kvartál rezervu na krytie strát v prepočte za takmer 88 miliónov eur.

(1 EUR = 10,3323 SEK)