< sekcia Ekonomika

Udelili ocenenie ITAPA 2019

Na archívnej snímke generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch. Foto: TASR Jakub Kotian

Spomedzi viac ako 25 prihlásených projektov zaujala odbornú porotu Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) s projektom Zelená nafta.

Bratislava 13. novembra (TASR) – Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) získala za projekt Zelená nafta ocenenie za elektronizáciu štátnej správy ITAPA 2019. Spomedzi viac ako 25 prihlásených projektov zaujala odbornú porotu silnou debyrokratizáciou a inovatívnym prístupom s využitím už existujúcich štátnych systémov. Médiá o tom informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR s tým, že Zelená nafta je historicky prvým čisto elektronickým opatrením v agrosektore od vzniku SR.

„Zisk prestížneho ocenenia ITAPA 2019 ukazuje, že robíme v digitalizácii a elektronizácii platobnej agentúry obrovské kroky vpred. Dokázali sme kompletne odbúrať potvrdenia až zo 17 registrov, ktoré by predtým museli žiadatelia prácne získavať na rôznych úradoch,“ povedal generálny riaditeľ agentúry Juraj Kožuch.

Projekt zrealizovala PPA v priebehu tohto kalendárneho roka. Musela pre neho iniciovať aj legislatívne zmeny, kompletne vytvoriť systém, otestovať ho a spustiť ho pre žiadateľov. Na uskladnenie dát využila štátne DataCentrum a štátny systém ITMS. O Zelenú naftu pritom požiadalo viac ako 3000 subjektov z agrosektora.

„Zelená nafta je začiatkom plnej digitalizácie PPA. Naším cieľom je poskytovať všetky podpory plne elektronicky, bez zbytočnej byrokracie, na čom intenzívne pracujeme. Zároveň chceme digitalizovať aj systémy kontrol, vrátane využitia dronov, sentinelov a satelitného snímkovania,“ dodal generálny riaditeľ.

Zelená nafta je prvá systémová štátna podpora v agrosektore v histórii Slovenska, ktorá bola realizovaná na 100 % elektronicky. Zameraná je na podporu poľnohospodárov, ktorí skutočne produkujú. Oprávnení žiadatelia mohli z tohto systémového opatrenia získať celkovo 30 miliónov eur na podporu špeciálnej a špecializovanej rastlinnej a živočíšnej prvovýroby.

V živočíšnej výrobe je podpora zameraná na chov hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec, kôz, koní aj hydiny. V rastlinnej výrobe ide predovšetkým o vybrané druhy ovocia, zeleniny, strukovín, okopanín, ale napríklad aj zemiaky, či cukrovú repu. Nechýbajú ani olejniny - mak, ľan. Podpora sa týka tiež pestovanie chmeľu, viniča, či liečivých rastlín. O Zelenú naftu môžu poľnohospodári požiadať aj v roku 2020, uzatvára MPRV SR.