Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. september 2023Meniny má Jarolím
< sekcia Ekonomika

VIDEO: Povolili spustenie tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce

Na snímke predsedníčka Úradu jadrového dozoru (ÚJD) Marta Žiaková počas tlačovej konferencie k vydaniu druhostupňového povolenia na uvádzanie 3. bloku jadrovej elektrárne MO3,4 do prevádzky v Bratislave 25. augusta 2022. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Nový jadrový blok v Mochovciach bude mať inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 percent z celkovej spotreby elektriny.

Bratislava 25. augusta (TASR) - Úrad jadrového dozoru (ÚJD) vo štvrtok vydal definitívne rozhodnutie, ktorým umožňuje spustenie tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce (EMO3) do prevádzky. Informoval o tom ÚJD.

"Po overení splnenia všetkých technických a legislatívnych požiadaviek a preverení vznesených pripomienok, námietok a podnetov vo veci podaného rozkladu prvostupňového povolenia na uvádzanie jadrového zariadenia 3. bloku Mochovce do prevádzky, vydala dnes 25. augusta 2022 predsedníčka ÚJD SR ako druhostupňový správny orgán rozhodnutie," uviedol ÚJD.

Podľa predsedníčky ÚJD Marty Žiakovej je druhostupňové konanie konečné. "ÚJD priebežne informoval o jednotlivých krokoch v konaní na svojom webovom sídle, kde zároveň zverejnil aj podklady pre druhostupňové rozhodnutie, ako aj návrh samotného rozhodnutia. Tým dal účastníkom konania a zainteresovanej verejnosti možnosť v princípe sa oboznámiť s rozhodnutím. Ak zvážia vykonať aj ďalšie kroky, avšak už na ÚJD nie je možné sa odvolať," zdôraznila Žiaková.

Vysvetlila, že rozhodnutie umožňuje elektrárni byť uvedená do prevádzky. "Proces uvádzania do prevádzky sa začína zavezením prvej kazety (paliva) do reaktora. V okamihu, ako nadobudne rozhodnutie právoplatnosť a vykonateľnosť, Slovenské elektrárne (SE) môžu začať so zavážaním paliva a s ďalšími postupnými krokmi vedúcimi k tomu, aby bolo možné v prvom kroku reaktor a primárny okruh uzavrieť a začať vykonávať aktívne testy s palivom," doplnila.

Na snímke zľava riaditeľ odboru jadrovej bezpečnosti Úradu jadrového dozoru (ÚJD) Ladislav Haluška, generálny riaditeľ sekcie hodnotenia bezpečnosti a kontrolných činností ÚJD Juraj Homola, predsedníčka ÚJD Marta Žiaková, riaditeľ odboru legislatívno-právneho ÚJD Martin Pospíšil a riaditeľ odboru kontroly jadrových zariadení ÚJD Henrich Fraj počas tlačovej konferencie k vydaniu druhostupňového povolenia na uvádzanie 3. bloku jadrovej elektrárne MO3,4 do prevádzky v Bratislave 25. augusta 2022.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Spúšťanie reaktora je podľa nej dlhodobý proces. "Skúšky vo veľmi optimálnom prípade môžu trvať štyri mesiace. Ak bude potrebné niečo spomaliť alebo zopakovať, môže to byť viac mesiacov," poznamenala.

"V tomto okamihu už začíname výrazne kontrolovať aj štvrtý blok EMO. Uvidíme, ako sa Slovenským elektrárňam bude dariť, ako sa im podarí dokúpiť dodatočné veci, ktoré ešte nemajú zakúpené pre 4. blok. Chýbajú materiály, ktoré treba špeciálne obstarávať, možno aj zariadenia. Predpokladáme, že najneskôr do dvoch rokov bude uvedený do prevádzky. Boli by sme spokojnejší, keby sa SE bezpečne podarilo blok 'dokompletovať' aj skôr," dodala šéfka ÚJD.

Vydaniu povolení predchádzala podľa ÚJD rozsiahla inšpekčná a analytická činnosť inšpektorov ÚJD a ich externej podpory. "Druhostupňové rozhodnutie bolo vydané až po dôslednom vyhodnotení všetkých nezávislých analýz a odborných posudkov, ktoré si úrad nechal vypracovať v rámci procesu preverovania podnetov a obsahuje komplexné odôvodnenie preverenia podmienok procesu uvádzania 3. bloku JE Mochovce do prevádzky s dôrazom na jadrovú bezpečnosť ako najvyššiu prioritu," dodal úrad.

Na snímke riaditeľ odboru legislatívno-právneho Úradu jadrového dozoru (ÚJD) Martin Pospíšil počas tlačovej konferencie k vydaniu druhostupňového povolenia na uvádzanie 3. bloku jadrovej elektrárne MO3,4 do prevádzky v Bratislave 25. augusta 2022.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Tretí blok EMO začali stavať v roku 1987. Po niekoľkoročnom prerušení prác začali Slovenské elektrárne s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Nový jadrový blok v Mochovciach bude mať inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 percent z celkovej spotreby elektriny. Po skúšobnej prevádzke a dosiahnutí maximálneho výkonu sa Slovensko stane čistým vývozcom elektriny.Dostavba Mochoviec sa oproti plánom výrazne predražila. Na začiatku dostavby SE rátali s nákladmi okolo troch miliárd eur, no výsledná cena bude dvakrát vyššia. Náklady na dostavbu sleduje aj štát, pretože má v spoločnosti prostredníctvom Ministerstva hospodárstva (MH) SR 34-percentný podiel.