Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Ekonomika

Ukrajina chce začať s výstavbou štyroch nových jadrových reaktorov

Ilustračné foto. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Dva z reaktorových blokov sú založené na ruskej technológii, ktorú majú doviezť z Bulharska. Ďalšie dva budú využívať západnú technológiu od amerického výrobcu jadrových elektrární Westinghouse.

Kyjev 25. januára (TASR) - Napriek vojne plánuje Ukrajina v lete alebo na jeseň tohto roka začať stavať štyri nové jadrové reaktory. Krajina chce nahradiť energetické kapacity, o ktoré prišla v dôsledku ruskej invázie, uviedol vo štvrtok ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Dva z reaktorových blokov sú založené na ruskej technológii, ktorú majú doviezť z Bulharska. Ďalšie dva budú využívať západnú technológiu od amerického výrobcu jadrových elektrární Westinghouse. Všetky štyri reaktory majú postaviť v jadrovej elektrárni Chmeľnyckyj na západe Ukrajiny.

Tri jadrové elektrárne v oblastiach kontrolovaných Ukrajinou v súčasnosti pokrývajú viac ako 55 % potreby elektrickej energie v krajine. Ukrajina však chce výrobu energie z jadra rozšíriť, aby nahradila stratu elektrárne v Záporoží. Najväčšia jadrová elektráreň v Európe je v súčasnosti v rukách ruskej armády.