Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. september 2023Meniny má Vladislav
< sekcia Ekonomika

Ukrajina môže prísť o niekoľko miliónov ton úrody po zničení priehrady

Na snímke zaplavené domy po zničení Kachovskej priehrady v ukrajinskej obci Korsunka 7. júna 2023. Foto: TASR/AP

Zaplavená pôda si bude vyžadovať úplnú agroekologickú analýzu jej stavu a vo väčšine prípadov bude potrebné použiť špeciálne metódy obnovy pôdy, oznámilo ministerstvo.

Kyjev 8. júna (TASR) - Ukrajina môže prísť o niekoľko miliónov ton úrody po záplavách, ktoré spôsobilo pretrhnutie Kachovskej vodnej nádrže. Uviedlo to vo štvrtok ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Voda zo zničenej priehrady zaplavila viac než 600 štvorcových kilometrov územia na Kyjevom ovládanom pravom brehu i na Ruskom okupovanom ľavom brehu rieky Dneper.

"Bez zdroja vody nie je možné pestovať zeleninu. Obilie a olejniny sa budú pestovať pomocou extenzívneho modelu s nízkymi výnosmi," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

Ministerstvo ďalej uviedlo, že voda zo zničenej priehrady tento týždeň zaplaví desiatky tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy na juhu Ukrajiny. A najmenej 500.000 hektárov pôdy bude bez zavlažovania a hrozí, že by sa mohlo zmeniť na "púšť".

Zaplavená pôda si bude vyžadovať úplnú agroekologickú analýzu jej stavu a vo väčšine prípadov bude potrebné použiť špeciálne metódy obnovy pôdy, oznámilo ministerstvo. Dodalo, že hlavnými produktmi, ktoré sa pestujú na zasiahnutej pôde, sú obilniny, olejnaté semená a tiež zelenina a melóny.

Ukrajina je významným svetovým producentom a vývozcom obilia a olejnín.