Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Ekonomika

Ukrajinský parlament schválil rozpočet, polovica peňazí ide na obranu

Vojak 1. brigády ukrajinskej Národnej gardy Burevij sa v stredu 8. novembra 2023 zúčastňuje bojového výcviku na vojenskom cvičisku na severe Ukrajiny. Foto: TASR/AP

Ukrajinské ministerstvo financií minulý mesiac v návrhu rozpočtu pre rok 2024 uviedlo očakávané výdavky na obranu viac než 21 percent hrubého domáceho produktu krajiny (HDP).

Kyjev 9. novembra (TASR) - Viac ako polovica všetkých výdavkov ukrajinského rozpočtu na budúci rok je naplánovaná na obranu. Takto nastavený rozpočet schválil vo štvrtok ukrajinský parlament počas vojny rozpútanej vo februári 2022 Ruskom. TASR informuje podľa agentúry Reuters a denníka The Guardian.

Ukrajinské ministerstvo financií minulý mesiac v návrhu rozpočtu pre rok 2024 uviedlo očakávané výdavky na obranu viac než 21 percent hrubého domáceho produktu krajiny (HDP).

Rozpočet pre rok 2024 plánuje ekonomický rast 4,6 percenta a deficit približne 43,58 miliardy dolárov (40,84 miliardy eur). Rozpočtové príjmy sú stanovené na 1,77 bilióna hrivien (45,39 miliardy eur) a výdavky 3,35 bilióna hrivien (86,80 miliardy eur).

"Priority sú v rozpočte jasne určené. Všetky naše domáce prostriedky sa minú tak, aby sme vydržali a zvíťazili nad nepriateľom," povedal premiér Denys Šmyhaľ po hlasovaní parlamentu. "Prakticky 50 percent našich výdavkov - na obranu a bezpečnosť Ukrajiny. Bude viac zbraní a vozidiel, viac dronov, munície a rakiet. Každá hrivna daňového poplatníka pôjde na armádu," dodal.

Šmyhaľ tiež vyhlásil, že vláda plánuje zvýšiť minimálne mzdy a dôchodky, aby pomohla miliónom ľudí vyrovnať sa s rastúcimi životnými nákladmi počas vojny.