Quantcast
< sekcia Ekonomika

Uniper čerpá núdzový úver od KfW vo výške dvoch miliárd eur

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Milan Kapusta

Uniper je prvou nemeckou energetickou firmou, ktorá varovala pred následkami vysokých cien plynu po tom, ako Rusko obmedzilo jeho dodávky.

Düsseldorf 18. júla (TASR) - Nemecký koncern Uniper, ktorý v dôsledku vysokých cien plynu zápasí s finančnými problémami, bol prinútený vziať si núdzový úver vo výške 2 miliárd eur od štátnej rozvojovej banky KfW. Tým plne vyčerpal úverový rámec od KfW.

Uniper sa na úverovej linke s KfW dohodol začiatkom januára, keď ešte pred začiatkom vojny na Ukrajine zasiahli trh s energiami turbulencie. Potom ju v marci predĺžil do konca apríla.

Uniper je najväčším nemeckým dovozcom plynu a pre výpadok dodávok z Ruska je pod tlakom. Aby dokázal plniť svoje záväzky, musí nakupovať drahý plyn na trhu, čo koncernu spôsobilo problémy s likviditou. Spolková vláda aktuálne pracuje na balíku pomoci pre Uniper.

Koncern požiadal vládu ešte začiatkom júla o pomoc. Uniper je prvou nemeckou energetickou firmou, ktorá varovala pred následkami vysokých cien plynu po tom, ako Rusko obmedzilo jeho dodávky. Koncern preto už dlhší čas rokuje s vládou o prípadnej pomoci.