Quantcast
< sekcia Ekonomika

ÚRSO: Bez implementácie memoranda sa dramaticky zvýši cena elektriny

Na snímke tabuľa s nápisom Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) SR. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Bez prijatia mimoriadnych opatrení v tejto oblasti pritom hrozí pre jednu bežnú domácnosť nárast ročných nákladov na energie až o 1782 eur, zdôraznil v pondelok ÚRSO.

Bratislava 1. augusta (TASR) – Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) upozornil, že regulované ceny elektriny pre zraniteľných odberateľov na budúci rok vychádzajú z indexu trhových cien elektriny za obdobie od 1. augusta do 30. septembra. Stále však chýbajú pravidlá na implementáciu memoranda o porozumení so spoločnosťou Slovenské elektrárne (SE). Bez prijatia mimoriadnych opatrení v tejto oblasti pritom hrozí pre jednu bežnú domácnosť nárast ročných nákladov na energie až o 1782 eur, zdôraznil v pondelok ÚRSO.

"Keďže v súčasnosti nie je známy právne záväzný spôsob, ako bude elektrina z memoranda (alebo finančný výnos z nej) sprístupnená dodávateľom a cieľovým skupinám odberateľov, je vysoko pravdepodobné, že dodávatelia elektriny pre regulované segmenty odberateľov začnú nakupovať elektrinu v rámci existujúcich právne záväzných pravidiel," upozornil úrad.

Pokiaľ dodávatelia nakúpia na trhu a bude im neskôr stanovená povinnosť odoberať elektrinu aj na základe memoranda, môže vzniknúť riziko nedodania zlacnenej elektriny z memoranda pre cieľových zraniteľných odberateľov. Druhá možnosť je, že si dotknutí dodávatelia budú môcť nárokovať vzniknuté finančné škody z nadbytočného nákupu elektriny.

"Z pohľadu úradu preto odporúčame čo najskôr ustanoviť právne záväzným spôsobom pravidlá sprístupnenia elektriny z memoranda dotknutým dodávateľom a ich cieľovým skupinám odberateľov," uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris. Aby sa znížili riziká, odporúča ÚRSO zvážiť implementáciu memoranda formou adresných finančných kompenzácií pre cieľové skupiny odberateľov v súlade s existujúcimi predpismi.