Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. apríl 2024Meniny má Rudolf
< sekcia Ekonomika

ÚRSO predložil novelu energetických zákonov, má zvýšiť kompetencie

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysokoúčinnej kombinovanej výroby by sa mal doplniť o úpravu týkajúcu sa takzvaných ostrovných zariadení.

Bratislava 22. februára (TASR) - Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) chce zvýšiť svoje kompetencie a právomoci. Vyplýva to z návrhu novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorú úrad posunul do medzirezortného pripomienkového konania. Súčasťou návrhu sú aj zmeny zákonov o tepelnej energetike, o podpore obnoviteľných zdrojov energie, ale aj zákona o energetike. Novela by mala podľa návrhu platiť od začiatku júla.

Návrh zmien zákona o regulácii v sieťových odvetviach podľa ÚRSO najmä rozširuje právomoc a kontrolné kompetencie úradu, čím dochádza k posilneniu jeho postavenia, vrátane oblasti výkonu štátneho dozoru. Návrh tiež upravuje oblasť cenovej regulácie, procesné pravidlá konaní o cenovej regulácii. Zmeny zákona o tepelnej energetike najmä dopĺňajú ustanovenia upravujúce odpojenie sa odberateľa alebo konečného spotrebiteľa od sústavy tepelných zariadení dodávateľa tepla.

Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysokoúčinnej kombinovanej výroby by sa mal doplniť o úpravu týkajúcu sa takzvaných ostrovných zariadení, ktoré fungujú mimo trhu s elektrinou, nie sú pripojené do distribučnej sústavy ani do prenosovej sústavy. V zákone o energetike by sa mali podľa ÚRSO posilniť práva a ochrana spotrebiteľov v energetike. Legislatíva sa tiež rozšíri o ustanovenia týkajúce sa ukladania povinností vo všeobecnom hospodárskom záujme.

Jedným z opatrení je napríklad zavedenie povinnosti pre dodávateľov elektriny a plynu zverejňovať cenníky za dodávku elektriny a dodávku plynu nepodliehajúcej cenovej regulácii a pravidelne ich aktualizovať najmenej raz za tri mesiace. Po novom by sa mala zaviesť aj cenová regulácia prístupu do zásobníka a uskladňovanie plynu. Tá je podľa úradu potrebná predovšetkým z dôvodu nedostatočného zabezpečenia konkurenčného prostredia na trhu s plynom. Prevádzkovatelia zásobníka majú podľa ÚRSO možnosť zásadným spôsobom ovplyvniť iných účastníkov trhu s plynom vyplývajúcu z ich monopolného pôsobenia na trhu s plynom.