Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Ekonomika

ÚRSO upozornil účastníkov trhu na mimoriadnu reguláciu

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Milan Kapusta

Z dôvodu nepriaznivej situácie na trhu s dodávkou elektriny a plynu úrad rozhodol, že pristúpi z vlastného podnetu k uplatneniu inštitútu tzv. mimoriadnej regulácie.

Bratislava 7. decembra (TASR) - Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) upozorňuje všetkých účastníkov trhu s elektrinou a plynom na mimoriadnu reguláciu. Informoval o tom hovorca úradu Radoslav Igaz.

Z dôvodu nepriaznivej situácie na trhu s dodávkou elektriny a plynu úrad rozhodol, že pristúpi z vlastného podnetu k uplatneniu inštitútu tzv. mimoriadnej regulácie v zmysle paragrafu 16 zákona o regulácii v sieťových odvetviach, spresnil hovorca.

Mimoriadna regulácia bude podľa Igaza vyhlásená s cieľom stabilizácie situácie s bezpečnosťou dodávky elektriny a plynu v SR. Úrad podľa neho vykoná mimoriadnu reguláciu po predchádzajúcom prerokovaní s Európskou komisiou (EK). O ďalších krokoch bude podľa jeho slov verejnosť priebežne informovať.

V zmysle paragrafu 16 zákona o regulácii v sieťových odvetviach sa konanie o mimoriadnej regulácii začína z podnetu úradu. Mimoriadnu reguláciu môže úrad vykonať len po predchádzajúcom prerokovaní s EK. Ak je to potrebné na dosiahnutie účelu regulácie a ak vznikne mimoriadna trhová situácia, alebo ak si to vyžaduje ochrana spotrebiteľa, úrad môže regulovať aj ďalšiu činnosť, tovar alebo cenu v sieťových odvetviach. Ďalšou zákonnou možnosťou je, že úrad vykoná mimoriadnu reguláciu, ak to vyplýva zo všeobecného hospodárskeho záujmu.