< sekcia Ekonomika

ÚRSO už vydal cenové rozhodnutia pre najväčších dodávateľov elektriny

Ilustračné foto. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Títo dodávatelia budú po nevyhnutných úpravách systémov postupne kontaktovať svojich zákazníkov. VSE, SSE a ZSE Energia majú pritom v portfóliu vyše 90 % všetkých odberateľov elektriny na Slovensku.

Bratislava 2. marca (TASR) - Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v týchto dňoch intenzívne pracuje, v spolupráci s regulovanými subjektmi, na čo najrýchlejšom ukončení cenových konaní s menšími dodávateľmi elektriny. Informoval o tom dnes hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

"Pre troch najväčších dodávateľov na Slovensku - Východoslovenskú energetiku, a. s. (VSE), Stredoslovenskú energetiku, a. s. (SSE), a Západoslovenskú energetiku, a. s (ZSE Energia) už cenové rozhodnutia vydal v utorok (28. 2.). Títo dodávatelia budú po nevyhnutných úpravách systémov postupne kontaktovať svojich zákazníkov. VSE, SSE a ZSE Energia majú pritom v portfóliu vyše 90 % všetkých odberateľov elektriny na Slovensku," spresnil hovorca regulačného úradu.

Ešte v piatok (24. 2.) ÚRSO informoval, že ukončuje aj vydávanie cenových rozhodnutí podľa novej vyhlášky o elektroenergetike. Cenové rozhodnutia v tejto oblasti sú rovnako účinné od 1. januára 2017.

Pre všetkých odberateľov tak platia v tomto roku ceny na úrovni roka 2016, a to spätne od 1. januára. "V prípade vyúčtovacích faktúr, ktoré obsahujú aj obdobie mesiacov január, prípadne aj február roku 2017, by mali dodávatelia na základe nových cenových rozhodnutí vystaviť odberateľom opravné faktúry, respektíve dobropisovať rozdiel v cene," doplnil Igaz.

ÚRSO a jeho bývalý predseda Jozef Holjenčík čelili od začiatku roka vlne kritike politikov aj médií. Dôvodom bola zmena cien energií na tento rok, ktorá pre vyššie fixné poplatky v mnohých prípadoch spôsobila výrazné zvýšenie faktúr pre odberateľov. Holjenčík zo svojej funkcie odstúpil 8. februára.